O‘zDJTUda “Yosh olimlar” to‘garagi doirasida tanlov g‘oliblari taqdirlandi
2026-yil 7-mart kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Xalqaro jurnalistika fakultetida ilmga qiziquvchi yoshlar uchun muhim tadbir tashkil etildi. Mazkur tadbir “Ijtimoiy fanlar” kafedrasi katta o‘qituvchisi Dilafro‘z Eshonqulova tashabbusi bilan “Yosh olimlar” to‘garagi doirasida o‘tkazildi.
Tanlov yakunlariga ko‘ra “Eng yaxshi maqola” hamda “Eng yaxshi yozilgan insho” yo‘nalishlari bo‘yicha g‘oliblar aniqlandi va munosib taqdirlandi. G‘oliblarga 100 ta kitob jamlanmasi hamda maxsus sertifikatlar topshirildi.
Mukofotlarni D. Eshonqulova o‘z shogirdi — Kechki ta’lim, Xorijiy til va ingliz tili filologiyasi yo‘nalishi 1-bosqich talabasi Abrorxon Temurov bilan birgalikda tantanali ravishda topshirdi.
Tadbir doirasida motivatsion uchrashuv ham tashkil etildi. Unda “Yosh kitobxon” respublika tanlovi g‘olibi, BYD avtomobili sohibasi O‘g‘uljeren Xaldurdiyeva ishtirok etib, talabalarga ilm yo‘lidagi mashaqqatlarni yengib o‘tish va muvaffaqiyatga erishish borasida o‘z tajribasi hamda motivatsion tavsiyalari bilan o‘rtoqlashdi.
Shuningdek, D. Eshonqulova tomonidan yuritilayotgan “ILM YULDUZLARI” Telegram kanali orqali talabalar ilmiy maqolalarni IMRAD xalqaro standarti asosida yozish, tezislar va ilmiy ishlarni to‘g‘ri shakllantirish bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarini mustahkamlab kelmoqda.
Mazkur tadbir yoshlarning ilmiy salohiyatini rivojlantirish, ularni izlanishga undash hamda ilm-fanga bo‘lgan qiziqishini yanada oshirishga xizmat qiladi.

В УзГУМЯ наградили победителей конкурса в рамках кружка «Молодые ученые»
7 марта 2026 года в Узбекском государственном университете мировых языков на факультете международной журналистики состоялось значимое мероприятие для молодежи, интересующейся наукой. Данное мероприятие было организовано по инициативе старшего преподавателя кафедры «Социальные науки» Дилафруз Эшонкуловой в рамках кружка «Молодые ученые».
По итогам конкурса были определены победители в номинациях «Лучшая научная статья» и «Лучшее эссе», которые были достойно награждены. Победителям были вручены наборы из 100 книг, а также специальные сертификаты.
Награды торжественно вручили Д. Эшонкулова совместно со своим учеником — студентом 1 курса вечернего отделения направления «Иностранный язык и английская филология» Аброрхоном Темуровым.
В рамках мероприятия также была организована мотивационная встреча. Специальным гостем стала победительница республиканского конкурса «Yosh kitobxon», владелица автомобиля BYD — О‘гулжерен Халдурдиева. Она поделилась с участниками своим опытом преодоления трудностей на научном пути и достижениями, а также дала мотивационные советы.
Кроме того, через Telegram-канал «ILM YULDUZLARI», созданный Д. Эшонкуловой, студенты регулярно изучают правила написания научных статей по международному стандарту IMRAD, а также осваивают навыки правильного оформления тезисов и научных работ.
Данное мероприятие способствует развитию научного потенциала молодежи, стимулирует их к исследованиям и повышает интерес к науке.