Yangi o‘quv yiliga tayyorgarlik: navbatdagi muhim vazifalar belgilandi
Bugun, 4-sentabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida 2026–2027-o‘quv yilini tartibli va samarali tashkil etish, ta’lim jarayonini sifatli yo‘lga qo‘yish hamda talabalar bilan ishlash samaradorligini oshirishga qaratilgan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda yangi o‘quv yilini yuqori saviyada tashkil etish, mavjud muammolarni o‘z vaqtida bartaraf etish, ta’lim jarayonining uzluksizligini ta’minlash hamda fakultet va bo‘limlar oldida turgan ustuvor vazifalar muhokama qilindi.
Jumladan, 2-, 3- va 4-kurs talabalarining yangi o‘quv yilini samarali boshlashi, o‘quv mashg‘ulotlarini belgilangan tartibda tashkil etish, talabalar davomatini nazorat qilish, ta’lim sifati va ichki tartib-qoidalarga rioya etish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Shuningdek, yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar, o‘quv jarayoni, ilmiy va innovatsion faoliyat, xalqaro hamkorlik, moliya-iqtisod ishlari hamda korrupsiyaga qarshi kurashish va “Komplayens-nazorat” yo‘nalishlari bo‘yicha amalga oshirilishi lozim bo‘lgan vazifalar ko‘rib chiqildi.
Yig‘ilish yakunida fakultet va bo‘limlar kesimida belgilangan vazifalarni o‘z vaqtida va sifatli bajarish, talabalar bilan ishlash samaradorligini oshirish hamda yangi o‘quv yilini uyushqoqlik bilan olib borish yuzasidan tegishli topshiriqlar berildi.

Preparation for the New Academic Year: Key Priorities Identified
Today, September 4, Uzbekistan State World Languages University held a meeting focused on ensuring the organized and effective implementation of the 2026–2027 academic year, establishing a high-quality educational process, and improving the effectiveness of work with students.
The meeting addressed key issues related to organizing the new academic year at a high level, addressing existing challenges in a timely manner, ensuring continuity of the educational process, and identifying priority tasks for faculties and departments.
Particular attention was paid to ensuring an effective start to the new academic year for second-, third- and fourth-year students, organizing classes in accordance with established procedures, monitoring student attendance, maintaining the quality of education, and ensuring compliance with internal regulations.
The meeting also reviewed tasks related to youth affairs and spiritual-educational activities, the educational process, research and innovation, international cooperation, financial and economic affairs, as well as anti-corruption measures and the “Compliance Control” area.
At the conclusion of the meeting, relevant instructions were issued to ensure the timely and high-quality implementation of the assigned tasks by faculties and departments, improve the effectiveness of work with students, and ensure the organized conduct of the new academic year.