Yangi o‘quv yiliga tayyorgarlik: navbatdagi muhim vazifalar belgilandi
Bugun, 4-sentabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida 2026–2027-o‘quv yilini tartibli va samarali tashkil etish, ta’lim jarayonini sifatli yo‘lga qo‘yish hamda talabalar bilan ishlash samaradorligini oshirishga qaratilgan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda yangi o‘quv yilini yuqori saviyada tashkil etish, mavjud muammolarni o‘z vaqtida bartaraf etish, ta’lim jarayonining uzluksizligini ta’minlash hamda fakultet va bo‘limlar oldida turgan ustuvor vazifalar muhokama qilindi.
Jumladan, 2-, 3- va 4-kurs talabalarining yangi o‘quv yilini samarali boshlashi, o‘quv mashg‘ulotlarini belgilangan tartibda tashkil etish, talabalar davomatini nazorat qilish, ta’lim sifati va ichki tartib-qoidalarga rioya etish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Shuningdek, yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar, o‘quv jarayoni, ilmiy va innovatsion faoliyat, xalqaro hamkorlik, moliya-iqtisod ishlari hamda korrupsiyaga qarshi kurashish va “Komplayens-nazorat” yo‘nalishlari bo‘yicha amalga oshirilishi lozim bo‘lgan vazifalar ko‘rib chiqildi.
Yig‘ilish yakunida fakultet va bo‘limlar kesimida belgilangan vazifalarni o‘z vaqtida va sifatli bajarish, talabalar bilan ishlash samaradorligini oshirish hamda yangi o‘quv yilini uyushqoqlik bilan olib borish yuzasidan tegishli topshiriqlar berildi.

Подготовка к новому учебному году: определены очередные важные задачи
Сегодня, 4 сентября, в Узбекском государственном университете мировых языков состоялось совещание, посвящённое организованному и эффективному проведению 2026–2027 учебного года, обеспечению качественного образовательного процесса и повышению эффективности работы со студентами.
В ходе совещания были обсуждены вопросы организации нового учебного года на высоком уровне, своевременного устранения имеющихся проблем, обеспечения непрерывности образовательного процесса, а также приоритетные задачи, стоящие перед факультетами и отделами.
Особое внимание было уделено эффективному началу нового учебного года студентами 2-, 3- и 4-х курсов, организации учебных занятий в установленном порядке, контролю посещаемости студентов, обеспечению качества образования и соблюдению правил внутреннего распорядка.
Кроме того, были рассмотрены задачи в сферах работы с молодёжью и духовно-просветительской деятельности, организации учебного процесса, научной и инновационной деятельности, международного сотрудничества, финансово-экономической работы, а также противодействия коррупции и деятельности по направлению «Комплаенс-контроль».
По итогам совещания ответственным лицам были даны соответствующие поручения по своевременному и качественному выполнению поставленных задач в разрезе факультетов и отделов, повышению эффективности работы со студентами и организованному проведению нового учебного года.