Braziliya delegatsiyasining O‘zDJTUga tashrifi bo‘lib o‘tdi
2025-yil 10-dekabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Braziliyaning O‘zbekistondagi elchisi janob Sergio Rodrigues dos Santos hamda Braziliya Tashqi ishlar vazirining Osiyo va Tinch okeani masalalari bo‘yicha o‘rinbosari xonim Susan Kkeebank boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda, shuningdek, Campinas milliy universiteti Til markazi direktori Simone Hashiguti hamda O‘zbekiston TIV Amerika mamlakatlari bilan hamkorlik boshqarmasi mas’ul xodimi Kozimxon Xujaev ishtirok etdi.
Uchrashuv davomida O‘zDJTU rektori I. Tuxtasinov mehmonlarni qabul qilib, ikki tomonlama hamkorlik istiqbollari, xususan, portugal tilini o‘qitishni rivojlantirish, professor-o‘qituvchilar almashinuvi va qo‘shma ilmiy-ta’limiy loyihalarni amalga oshirish masalalarini muhokama qildi. Shuningdek, uchrashuv avvalida mehmonlarga universitet faoliyati va ta’lim jarayoni haqida batafsil ma’lumot berildi.
Xonim Susan Kkeebank Braziliyada xorijlik talabalar uchun ajratiladigan grant dasturlari haqida so‘z yuritib, ikki mamlakat oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida hamkorlikni mustahkamlashga tayyor ekanini ta’kidladi. U qaytish jarayonida O‘zbekistonlik talabalar uchun grantlar ajratilishini qo‘llab-quvvatlashga alohida yordam berishini ma’lum qildi.

В Узбекском государственном университете мировых языков состоялся визит делегации Бразилии
10 декабря 2025 года в Узбекском государственном университете мировых языков прошла встреча с делегацией во главе с Чрезвычайным и Полномочным Послом Бразилии в Узбекистане господином Сержио Родригесом дос Сантосом и заместителем министра иностранных дел Бразилии по вопросам Азии и Тихоокеанского региона госпожой Сьюзан Ккибанк.
В мероприятии также приняли участие директор Языкового центра Государственного университета Кампинаса Симоне Хашигути и представитель Департамента сотрудничества с странами Америки МИД Узбекистана Козимхон Хужаев.
Во время встречи ректор УзГУМЯ И. Тухтасинов принял гостей и обсудил перспективы двустороннего сотрудничества, в частности развитие преподавания португальского языка, обмен профессорско-преподавательским составом и реализацию совместных научно-образовательных проектов. Также перед началом переговоров гостям была представлена подробная информация о деятельности университета и учебном процессе.
Госпожа Сьюзан Ккибанк рассказала о грантовых программах, выделяемых Бразилией для иностранных студентов, и подчеркнула готовность укреплять сотрудничество между высшими учебными заведениями двух стран. Она также отметила, что будет оказывать содействие в выделении грантов для узбекистанских студентов.