Bugundan talabalar turar joyi uchun ariza yuborish jarayonlari boshlandi!
Shundan so‘ng, umumiy ro‘yxatdagi talabalar uchun yotoqxonada ortib qolgan o‘rinlar soniga nisbatan navbat asosida quyidagicha taqsimlanadi:
1-kurs talabalari uchun 55 — 65 foiz;
2-kurs talabalari uchun 15 — 20 foiz;
3-kurs va undan yuqori kurs talabalari uchun 20 — 25 foizgacha ajratiladi.
Arizalar qabuli 1-avgustdan boshlab o‘quv yili yakuniga qadar davom etadi.
Ma’lumot uchun, 2026/2027-o‘quv yilida OTT 1-bosqichiga tavsiya etilgan abituriyentlar yakuniy natija chiqqandan so‘ng ariza yuborishlari mumkin bo‘ladi. Ular uchun ham joylar yuqoridagi tartib asosida ajratiladi.
Talabalar uchun qulaylik: Endi talabalar turar joyiga joylashish va vaqtincha ro‘yxatdan o‘tish kompozit (birlashtirilgan) xizmat orqali avtomatik tarzda amalga oshiriladi.
Nima o‘zgardi?
Ilgari talabalar turar joyiga joylashgandan so‘ng vaqtincha ro‘yxatdan o‘tish uchun alohida hujjat yig‘ib, boshqa idoralarga murojaat qilish talab etilardi. Endilikda ushbu xizmatlar birlashtirildi — ortiqcha vaqt sarfi va ovoragarchiliklarga hojat qolmadi!
Talabalar turar joyiga arizangiz ko‘rib chiqilib, elektron shartnoma va yo‘llanma taqdim etiladi.
Shartnomada ko‘rsatilgan to‘lovni amalga oshirishingiz bilan kompozit xizmat ishga tushadi va vaqtincha ro‘yxatga olish uchun to‘lov shakllanadi.
Ro‘yxatdan o‘tish to‘lovini amalga oshirgach, sizga turgan joyingiz bo‘yicha ro‘yxatga olinganligingiz haqida qayd varag‘i taqdim etiladi.
Muhim eslatma: Turgan joyi bo‘yicha vaqtincha ro‘yxatga qo‘yish muddati to‘lov amalga oshirilgan kundan boshlab shartnomada ko‘rsatilgan muddatgacha amal qiladi.

С сегодняшнего дня начался приём заявлений на заселение в студенческие общежития!
Согласно Регламенту, утверждённому Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №376 от 14 августа 2023 года, начиная с 1 августа студенты могут подавать заявления через портал my.gov.uz.
В соответствии с Регламентом в первую очередь в студенческие общежития принимаются заявители, имеющие льготы и приоритетное право.
После этого оставшиеся места распределяются среди студентов из общего списка в порядке очереди в следующем соотношении:
- 55–65 % — для студентов 1 курса;
- 15–20 % — для студентов 2 курса;
- 20–25 % — для студентов 3 курса и старше.
Приём заявлений осуществляется с 1 августа и продолжается до окончания учебного года.
Для сведения: абитуриенты, рекомендованные к зачислению на 1 курс организаций высшего образования в 2026/2027 учебном году, смогут подать заявление после объявления окончательных результатов. Места для них также будут распределяться в соответствии с указанным порядком.
Удобство для студентов
Теперь заселение в студенческое общежитие и оформление временной регистрации по месту пребывания осуществляются автоматически в рамках композитной (объединённой) государственной услуги.
Что изменилось?
Ранее после заселения в общежитие студентам необходимо было отдельно собирать документы и обращаться в соответствующие органы для оформления временной регистрации.
Теперь эти услуги объединены, что позволяет избежать лишних затрат времени и бюрократических процедур.
После рассмотрения заявления студенту будут предоставлены электронный договор и направление.
После оплаты, указанной в договоре, автоматически запускается композитная услуга, а также формируется платёж за оформление временной регистрации.
После внесения оплаты за регистрацию студент получает документ, подтверждающий временную регистрацию по месту пребывания.
Важно: срок временной регистрации действует с даты оплаты до окончания срока, указанного в договоре.