Gruziya Respublikasining Oliy ta’lim, fan va yoshlar vazirligida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti delegatsiyasi ishtirokida muhim uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Rasmiy tashrif doirasida delegatsiya vazirlikning Fan va oliy ta’lim departamenti boshlig‘i Ketevan Kokrashvili hamda Oliy ta’lim va xalqaro aloqalar yo‘nalishidagi rahbarlar — Mariam Keburiya, Mariam Grigalashvili va Nino Machurishvili bilan muloqot olib bordi.
Uchrashuv davomida ikki davlat Bosh vazirlari tomonidan belgilangan ustuvor vazifalar muhokama qilindi. Xususan, O‘zDJTUda “Gruzin tili markazi”ni tashkil etish, gruzin tilini o‘qitishni yo‘lga qo‘yish, professor-o‘qituvchilar, ilmiy tadqiqotchilar va talabalar almashinuvi dasturlarini amalga oshirish masalalari alohida e’tibor markazida bo‘ldi.
Shuningdek, tomonlar ilmiy hamkorlikni kengaytirish, ustuvor yo‘nalishlar bo‘yicha qo‘shma loyihalarni ishlab chiqish yuzasidan fikr almashdilar. Universitet rektori I. Tuxtasinov Tbilisi davlat universitetidan gruzin tili mutaxassislarini jalb etish, o‘quv jarayonini mahalliy muhitga moslashtirilgan dasturlar va yangi avlod o‘quv qo‘llanmalari asosida tashkil etish taklifini ilgari surdi.
Bundan tashqari, gruzin tilidan dars berish va mahalliy mutaxassislarni tayyorlash maqsadida doktorantlar hamda magistratura talabalari uchun almashinuv dasturlarini yo‘lga qo‘yish, ular uchun grantlar ajratish va bepul turar joy bilan ta’minlash masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Gruziya tomoni “Gruzin tili markazi”ni tashkil etish, uni zamonaviy o‘quv-uslubiy va mamlakatshunoslik materiallari, shuningdek, texnik vositalar bilan ta’minlash hamda O‘zDJTUda gruzin tilini o‘qitish jarayonini har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanini bildirdi.
Uchrashuvda yana bir muhim tashabbus ilgari surildi — Gruziya oliygohlarining 100 nafar talabalari uchun o‘zbek tili va madaniyatini o‘z ichiga olgan gibrid shakldagi yozgi va qishki lagerlar tashkil etish taklifi. Mazkur tashabbus gruziyalik hamkorlar tomonidan katta qiziqish bilan qarshi olindi.
Muloqot yakunida tomonlar ilgari surilgan takliflarni bosqichma-bosqich amalga oshirish uchun ishchi guruh tuzish hamda aniq “Yo‘l xaritasi” ishlab chiqishga kelishib oldilar. Shuningdek, Ketevan Kokrashvili 3-aprel kuni Tbilisi davlat universitetida bo‘lib o‘tadigan uchrashuvda ishtirok etib, gruzin tilini o‘qitish masalasiga doir aniq yo‘nalishlarni belgilab berishini ma’lum qildi.

Важная встреча в Грузии: начинается новый этап сотрудничества
В Министерстве высшего образования, науки и молодёжи Грузии состоялась важная встреча с участием делегации Узбекского государственного университета мировых языков. В рамках официального визита делегация провела переговоры с руководителем департамента науки и высшего образования министерства Кетеван Кокрашвили, а также с руководителями направлений высшего образования и международных связей — Мариам Кебурия, Мариам Григалашвили и Нино Мачуришвили.
В ходе встречи были обсуждены приоритетные задачи, определённые премьер-министрами двух государств. В частности, особое внимание было уделено вопросам создания в Узбекском государственном университете мировых языков Центра грузинского языка, организации преподавания грузинского языка, а также реализации программ обмена профессорско-преподавательским составом, научными исследователями и студентами.
Стороны также обменялись мнениями по вопросам расширения научного сотрудничества и разработки совместных проектов по приоритетным направлениям. Ректор университета И. Тухтасинов выдвинул предложение о привлечении специалистов по грузинскому языку из Тбилисского государственного университета, а также об организации учебного процесса на основе программ, адаптированных к местной среде, и учебных пособий нового поколения.
Кроме того, были рассмотрены вопросы запуска программ обмена для докторантов и магистрантов с целью преподавания грузинского языка и подготовки местных специалистов, а также предоставления им грантов и бесплатного проживания.
Грузинская сторона выразила готовность содействовать созданию Центра грузинского языка, обеспечению его современными учебно-методическими и страноведческими материалами, а также техническими средствами, и всесторонне поддерживать процесс преподавания грузинского языка в УзГУМЯ.
На встрече была также выдвинута ещё одна важная инициатива — предложение организовать для 100 студентов грузинских вузов летние и зимние лагеря в гибридном формате, включающие изучение узбекского языка и культуры. Данная инициатива вызвала большой интерес у грузинских партнёров.
По итогам диалога стороны договорились создать рабочую группу для поэтапной реализации выдвинутых предложений и разработать конкретную «дорожную карту». Также Кетеван Кокрашвили сообщила, что примет участие во встрече, которая состоится 3 апреля в Тбилисском государственном университете, и обозначит конкретные направления по вопросу преподавания грузинского языка.