Ozarbayjon vakillari Oʻzbekistonga tashrif buyurdi
Samarqand shahrida 24–25-iyul kunlari boʻlib oʻtadigan “Birodar shaharlar xalqaro forumi”da ishtirok etish maqsadida mamlakatimizga tashrif buyurgan Ozarbayjon shahar munitsipalitetlarining Milliy assotsiatsiyasi Ijroiya kotibi Ali Akbarli hamda Assotsiatsiyaning aloqa masalalari boʻyicha koordinatori Aydin Muradov Toshkent shahriga yetib keldi.
Mehmonlarni Toshkent xalqaro aeroportida Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov kutib oldi. Shundan soʻng delegatsiya aʼzolari rektor hamrohligida Islom sivilizatsiyasi markaziga tashrif buyurib, markazning zamonaviy infratuzilmasi, boy ilmiy-maʼnaviy merosi, noyob qoʻlyozmalar va madaniy meros namunalari bilan yaqindan tanishdilar. Markazning mahobati, unda saqlanayotgan noyob qoʻlyozmalar va madaniy meros namunalari Ozarbayjon vakillarida katta taassurot qoldirdi.
Shundan soʻng delegatsiya aʼzolari Oʻzbekiston “Yuksalish” umummilliy harakati rahbariyati bilan uchrashuv oʻtkazdi. Uchrashuv davomida mehmonlarga harakatning asosiy faoliyat yoʻnalishlari haqida atroflicha maʼlumot berildi hamda ikki tomonlama hamkorlik istiqbollari yuzasidan fikr almashildi.

Представители Азербайджана прибыли с визитом в Узбекистан
Исполнительный секретарь Национальной ассоциации муниципалитетов городов Азербайджана Али Акбарли и координатор Ассоциации по вопросам коммуникаций Айдын Мурадов прибыли в Узбекистан для участия в Международном форуме городов-побратимов, который пройдет 24–25 июля в городе Самарканде.
Гостей в Международном аэропорту Ташкента встретил ректор Узбекского государственного университета мировых языков Илхомжон Тухтасинов. Затем в сопровождении ректора члены делегации посетили Центр исламской цивилизации, где ознакомились с современной инфраструктурой центра, его богатым научно-духовным наследием, уникальными рукописями и образцами культурного наследия.
Величественная архитектура центра, а также хранящиеся в нем редкие рукописи и культурные ценности произвели на азербайджанских гостей глубокое впечатление.
После этого члены делегации провели встречу с руководством Общенационального движения Узбекистана «Юксалиш». В ходе встречи гостям была представлена подробная информация об основных направлениях деятельности движения, а также состоялся обмен мнениями о перспективах двустороннего сотрудничества.