Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetiga Xitoy Xalq Respublikasining Oʻzbekistondagi elchixonasi Ta’lim masalalari bo‘yicha maslahatchisi tashrif buyurdi
3-mart kuni Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetida Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A. Nasirov, Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i X. Yuldashev, Qo‘shma ta’lim dasturlarini muvofiqlashtirish bo‘limi boshlig‘i F. Rashidova hamda Sharq filologiyasi fakulteti dekani D. Djurayev Xitoy Xalq Respublikasining Oʻzbekistondagi elchixonasi Ta’lim masalalari bo‘yicha maslahatchisi Sun janoblari va elchixonaning konsullik bo‘limi mas’ul xodimi Jang xonimni qabul qildilar.
Uchrashuv davomida XXR bilan ta’lim va ilm-fan sohalarida hamkorlikni mustahkamlash, qo‘shma ta’lim dasturlarini amalga oshirish, OʻzDJTUda Xitoy tili va HSK Test markazini ochish, talabalar uchun amaliyot va “Work and Travel” dasturlarini yo‘lga qo‘yish hamda boshqa o‘zaro manfaatli sohalarda aloqalarni yangi bosqichga olib chiqish bo‘yicha fikr almashildi.
Mazkur uchrashuvdan so‘ng Ma’naviyat va ma’rifat markazida “Xan uslubi tarovati, Ot yilining yangi sahifasi” nomli Xitoy Yangi yili bayramiga bag‘ishlangan tadbir tashkil etildi. Unda xitoy tili guruhi talabalari tomonidan Xitoy va O‘zbekistonning boy madaniyatini aks ettiruvchi sahna ko‘rinishlari, milliy raqs va qo‘shiqlar namoyish etildi. Ushbu dastur mehmonlarda katta taassurot qoldirdi.
Tadbir yakunida tomonlar xalqaro hamkorlik aloqalarini yanada rivojlantirish, hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari va har bir bosqichda amalga oshirilishi kerak bo‘lgan vazifalar bo‘yicha kelishib oldilar.

Советник по вопросам образования Посольства Китайской Народной Республики в Республике Узбекистан посетил Узбекский государственный университет мировых языков
3 марта в Узбекском государственном университете мировых языков состоялась встреча с участием проректора по международному сотрудничеству А. Насирова, начальника отдела международного сотрудничества Х. Юлдашева, начальника отдела координации совместных образовательных программ Ф. Рашидовой и декана факультета восточной филологии Д. Джураева с советником по вопросам образования Посольства Китайской Народной Республики в Республике Узбекистан господином Суном и ответственным сотрудником консульского отдела госпожой Чжан.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы укрепления сотрудничества с КНР в сфере образования и науки, реализации совместных образовательных программ, открытия в УзГУМЯ центра китайского языка и тестового центра HSK, организации для студентов программ стажировок и «Work and Travel», а также вывода взаимовыгодного сотрудничества на новый уровень.
По завершении встречи в Центре духовности и просвещения состоялось мероприятие, посвящённое празднованию Китайского Нового года, под названием «Очарование ханского стиля — новая страница года Лошади». Студенты группы китайского языка представили сценические постановки, национальные танцы и песни, отражающие богатую культуру Китая и Узбекистана. Программа произвела большое впечатление на гостей.
В завершение мероприятия стороны договорились о дальнейшем развитии международного сотрудничества, определили его приоритетные направления и задачи, подлежащие реализации на каждом этапе.