Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetiga Xitoy Xalq Respublikasining Oʻzbekistondagi elchixonasi Ta’lim masalalari bo‘yicha maslahatchisi tashrif buyurdi
3-mart kuni Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetida Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A. Nasirov, Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i X. Yuldashev, Qo‘shma ta’lim dasturlarini muvofiqlashtirish bo‘limi boshlig‘i F. Rashidova hamda Sharq filologiyasi fakulteti dekani D. Djurayev Xitoy Xalq Respublikasining Oʻzbekistondagi elchixonasi Ta’lim masalalari bo‘yicha maslahatchisi Sun janoblari va elchixonaning konsullik bo‘limi mas’ul xodimi Jang xonimni qabul qildilar.
Uchrashuv davomida XXR bilan ta’lim va ilm-fan sohalarida hamkorlikni mustahkamlash, qo‘shma ta’lim dasturlarini amalga oshirish, OʻzDJTUda Xitoy tili va HSK Test markazini ochish, talabalar uchun amaliyot va “Work and Travel” dasturlarini yo‘lga qo‘yish hamda boshqa o‘zaro manfaatli sohalarda aloqalarni yangi bosqichga olib chiqish bo‘yicha fikr almashildi.
Mazkur uchrashuvdan so‘ng Ma’naviyat va ma’rifat markazida “Xan uslubi tarovati, Ot yilining yangi sahifasi” nomli Xitoy Yangi yili bayramiga bag‘ishlangan tadbir tashkil etildi. Unda xitoy tili guruhi talabalari tomonidan Xitoy va O‘zbekistonning boy madaniyatini aks ettiruvchi sahna ko‘rinishlari, milliy raqs va qo‘shiqlar namoyish etildi. Ushbu dastur mehmonlarda katta taassurot qoldirdi.
Tadbir yakunida tomonlar xalqaro hamkorlik aloqalarini yanada rivojlantirish, hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari va har bir bosqichda amalga oshirilishi kerak bo‘lgan vazifalar bo‘yicha kelishib oldilar.

The Education Counselor of the Embassy of the People’s Republic of China in Uzbekistan visited the Uzbekistan State World Languages University
On March 3, a meeting was held at the Uzbekistan State World Languages University with the participation of Vice-Rector for International Cooperation A. Nasirov, Head of the International Cooperation Department Kh. Yuldashev, Head of the Joint Educational Programs Coordination Department F. Rashidova, and Dean of the Faculty of Oriental Philology D. Djurayev. The university representatives received Mr. Sun, Education Counselor of the Embassy of the People’s Republic of China in Uzbekistan, and Ms. Zhang, an officer of the Consular Section of the Embassy.
During the meeting, the parties discussed strengthening cooperation with the PRC in the fields of education and science, implementing joint educational programs, opening a Chinese language and HSK Test Center at the university, organizing internships and “Work and Travel” programs for students, and elevating mutually beneficial cooperation to a new level.
Following the meeting, an event dedicated to the Chinese New Year titled “The Charm of Han Style: A New Page of the Year of the Horse” was held at the Center for Spirituality and Enlightenment. Students of the Chinese language group presented theatrical performances, national dances, and songs reflecting the rich cultures of China and Uzbekistan. The program left a strong impression on the guests.
At the conclusion of the event, the parties agreed to further develop international cooperation, identified its key areas, and outlined the tasks to be implemented at each stage.