O‘zDJTU va Xitoy kompaniyalari o‘rtasida memorandum imzolandi
Joriy yilning 20-avgust kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Xitoyning Tang International Education Group va Tang International Education and Technology kompaniyalari vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Muloqot davomida O‘zDJTUda Kasbiy ta’lim markazi (Future Competency Centre), Sun’iy intellekt laboratoriyasi hamda xitoy tili bo‘yicha HSK Test markazini tashkil etish, Xitoy Xalq Respublikasidagi oliy ta’lim muassasalarida professor-o‘qituvchilar malakasini oshirish, talabalar uchun qisqa muddatli amaliyot va stajirovka dasturlarini yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilindi.
Tang International Education Group kompaniyasi prezidenti Li Jinsong memorandum imzolangandan so‘ng ishchi guruh tuzish, hamkorlikning tashkiliy va moliyaviy masalalarini muhokama qilish, shuningdek, talab yuqori bo‘lgan kasblarni aniqlash va tegishli takliflarni ishlab chiqish zarurligini ta’kidladi.
Uning qayd etishicha, kompaniya O‘zDJTU ehtiyojlaridan kelib chiqib, Xitoydagi oliy ta’lim va kasb-hunar ta’limi muassasalari hamda ishlab chiqarish korxonalari orasidan hamkorlarni aniqlash va ular bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni yo‘lga qo‘yishda ko‘maklashadi.
O‘zDJTU xalqaro hamkorlik masalalari bo‘yicha prorektori A. Nasirov universitet rahbariyati mazkur tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlashi va hamkorlikni samarali yo‘lga qo‘yishga tayyorligini bildirdi. Xususan, markazlar uchun zarur xonalarni ajratish, jalb etiladigan mutaxassislarga zarur sharoitlarni yaratish hamda kelishilgan yo‘nalishlarda hamkorlikni rivojlantirish masalalariga e’tibor qaratildi.
Uchrashuv yakunida Tang International Education Group va O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti o‘rtasida memorandum imzolandi.
Shundan so‘ng mehmonlar Sharq filologiyasi fakulteti dekani D. Djuraev hamrohligida kelgusida tashkil etilishi rejalashtirilayotgan markazlar uchun ajratilishi mumkin bo‘lgan xonalar bilan tanishdilar.

Подписан меморандум между УзГУМЯ и китайскими компаниями
20 августа текущего года в Узбекском государственном университете мировых языков состоялась встреча с представителями китайских компаний Tang International Education Group и Tang International Education and Technology.
В ходе встречи были обсуждены вопросы создания в УзГУМЯ Центра профессионального образования (Future Competency Centre), лаборатории искусственного интеллекта, а также центра тестирования HSK по китайскому языку. Кроме того, стороны обсудили повышение квалификации профессорско-преподавательского состава в высших учебных заведениях Китайской Народной Республики, а также организацию краткосрочных практических и стажировочных программ для студентов.
Президент компании Tang International Education Group Ли Цзиньсун отметил необходимость после подписания меморандума сформировать рабочую группу, обсудить организационные и финансовые вопросы сотрудничества, а также определить наиболее востребованные профессии и разработать соответствующие предложения.
По его словам, компания, исходя из потребностей УзГУМЯ, окажет содействие в определении партнёров среди высших и профессиональных образовательных учреждений, а также производственных предприятий Китая и налаживании с ними взаимовыгодного сотрудничества.
Проректор УзГУМЯ по международному сотрудничеству А. Насиров выразил готовность руководства университета поддержать данные инициативы и обеспечить эффективное развитие сотрудничества. В частности, было уделено внимание выделению необходимых помещений для центров, созданию соответствующих условий для привлечённых специалистов и развитию сотрудничества по согласованным направлениям.
По итогам встречи между Tang International Education Group и Узбекским государственным университетом мировых языков был подписан меморандум.
После этого гости в сопровождении декана факультета восточной филологии Д. Джураева ознакомились с помещениями, которые могут быть выделены для планируемых к созданию центров.