TIKA vakillari O‘zDJTUda
16-iyun kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Turkiya xalqaro hamkorlik agentligi (TIKA) delegatsiyasi vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Unda TIKAning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Esin Acar Ergin, vakolatxona rahbari o‘rinbosari Ali YÜCEL, TIKAning O‘zbekiston bo‘yicha departamenti mutaxassisi (Anqara) Muhsin BALCI hamda loyiha menejeri Farrux Abdullayev ishtirok etdi.
Universitet tomonidan uchrashuvda Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A. Nasirov, Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i X. Yo‘ldashev, Tarjimonlik fakulteti dekani U. Yo‘ldoshev, 2-chet tili kafedrasi mudiri E. Muydinova hamda turk tili o‘qituvchisi Iqbol Guler qatnashdi.
Uchrashuv davomida tarjimonlar, xususan, sinxron tarjimonlarni tayyorlash sohasida hamkorlikni rivojlantirish, Tarjimonlik fakultetida “Turk tili tarjima markazi” va “Sinxron tarjima laboratoriyasi”ni tashkil etish, turk tili o‘qituvchilarining malakasini oshirish bo‘yicha grant dasturlari, talabalar almashinuvi, qisqa va uzoq muddatli o‘quv kurslari, amaliyotlar hamda yozgi va qishki lagerlarni tashkil etish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida delegatsiya Tarjimonlik fakultetida markaz uchun ajratilgan xonalar, mebel va texnik jihozlar bilan tanishib, istiqboldagi hamkorlikni rivojlantirish yuzasidan fikr almashdi.

Представители TİKA посетили Узбекский государственный университет мировых языков
16 июня в Узбекском государственном университете мировых языков состоялась встреча с делегацией Турецкого агентства по сотрудничеству и координации (TİKA).
Во встрече приняли участие руководитель Представительства TİKA в Узбекистане Эсин Аджар Эргин, заместитель руководителя представительства Али Юджель, специалист Департамента по Узбекистану TİKA (Анкара) Мухсин Балджи, а также менеджер проектов Фаррух Абдуллаев.
Со стороны университета в мероприятии участвовали проректор по международному сотрудничеству А. Насиров, начальник отдела международного сотрудничества Х. Йулдашев, декан факультета переводоведения У. Йулдошев, заведующая кафедрой второго иностранного языка Э. Муйдинова и преподаватель турецкого языка Икбол Гюлер.
В ходе встречи были обсуждены вопросы развития сотрудничества в сфере подготовки переводчиков, в частности синхронных переводчиков, создания на факультете переводоведения «Центра перевода турецкого языка» и «Лаборатории синхронного перевода», реализации грантовых программ по повышению квалификации преподавателей турецкого языка, организации студенческих обменов, краткосрочных и долгосрочных учебных курсов, практик, а также летних и зимних лагерей.
По завершении встречи члены делегации ознакомились с помещениями, выделенными для будущего центра на факультете переводоведения, а также с мебелью и техническим оборудованием, после чего стороны обменялись мнениями о перспективах дальнейшего развития сотрудничества.