12-noyabr kuni O‘zDJTU Kuzatuv kengashining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda Kuzatuv kengashi raisi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri o‘rinbosari Otabek Muxtorovich Mahkamov hamda Kuzatuv kengashi a’zolari ishtirok etdi.
Kuzatuv kengashini kengash raisi olib bordi. Kuzatuv kengashi a’zolari ishtirokida kun tartibiga kiritilgan bir qator masalalar o‘rganildi.
Shuningdek, yig‘ilishda Hamrayev Maqsudjon Saidaxmadovichni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti moliya va iqtisod ishlari bo‘yicha prorektori lavozimiga, Abdullayev Suyun Artikovichni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Ishlar boshqarmasi boshlig‘i lavozimiga tayinlanish masalalari ko‘rib chiqildi.
Kuzatuv kengashidan yig‘ilishidan so‘ng, O‘zDJTU rahbariyati vakillari hamda Kuzatuv kengashining a’zolari ishtirokida yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.

On November 12, the next meeting of the Supervisory Board of UzSWLU was held.
The meeting was attended by Deputy Minister of Higher Education, Science and innovation Otabek Mukhtorovich Mahimov, Chairman of the Supervisory Board, and members of the Supervisory Board.
The supervisory board was led by the chairman of the board. With the participation of members of the supervisory board, a number of issues included in the agenda were studied.
The meeting also considered the issues of appointment of Hamrayev Maqsudjon Saidakhmadovich to the post of vice-rector for financial and economic affairs of the Uzbek State University of world languages, Abdullayev suin Artikovich to the post of head of the Department of affairs of the Uzbekiston State World Languages.
After the meeting from the supervisory board, a meeting was held with representatives of the leadership of UzSWLU as well as members of the Supervisory Board.