16-noyabr kuni Koreys tilidan kasbiy qayta tayyorlov kursi bitiruvchilariga diplom topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Bitiruv marosimini O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor Otabek Yusupov ochib berdi. Shuningdek, markaz direktori janob Li Yongga minnaddorchilik bildirdi va bitiruvchilarga omad tiladi Tadbirda shuningdek, Markaz direktori janob Li Yong, xalqaro aloqalar bo‘limi boshlig‘i X. Yo‘ldoshev, o‘qituvchi va bitiruvchilar ishtirok etdi.
Tadbir so‘ngida Koreys tili bo‘yicha kasbiy qayta tayyorlash kurslarini  muvaffaqiyatli tamomlagan 17 nafar bitiruvchi tinglovchilarga  diplom topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Ma’lumot uchun: Koreys tilini o‘qitishda universitetda koreyalik hamkor, jumladan, Koreyaning O‘zbekistondagi elchixonasi, Koreya xalqaro hamkorlik agentligi, Koreya ta’lim markazi va ushbu davlatning yetakchi universitetlari yaqindan yordam bermoqda.

On November 16, a diploma ceremony was held for graduates of a vocational retraining course in Korean.
The graduation ceremony was opened by the vice-rector for Scientific Affairs and innovation Otabek Yusupov of the Uzbekistan State University of world languages. Also, the director of the Center expressed his gratitude to Mr. Lee Yong and wished the graduates good luck at the event, as well as the director of the center, Mr. Lee Yong, head of the International Relations Department, H. Yuldashev, teacher and graduates took part.
At the end of the event, a diploma ceremony was held for the audience of 17 graduates who successfully completed professional retraining courses in Korean.
For reference: in teaching Korean, the university is closely assisted by a Korean partner, including the Korean embassy in Uzbekistan, the Korean International Cooperation Agency, the Korean Education Center and the leading universities of this state.
To date, 71 listeners in 3 groups, organized with the help of the Korean Education Center, have successfully completed and received a diploma that gives the right to teach the Korean language.