2025-yil 24-may kuni O‘zbekiston davlat Jahon tillari universitetida “Global ekologik muammolar, cho‘llanish va oziq-ovqat xavfsizligi” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy anjuman tashkil etildi
OʻzDJTU va “Science and innovation” xalqaro ilmiy jurnali bilan hamkorlikda oʻtkazilgan dasturni rektor Ilxomjon Tuxtasinov oʻz nutqi bilan ochib berdi.
Tadbirda Oʻzbekiston Respublikasi ekologik partiyasi raisi, q/x f.d. professor Abdushukur Hamzayev, OʻzDJTU Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektor Otabek Yusupov, OʻzMU Ekologiya fakulteti Ekologiya kafedrasi biologiya fanlari doktori, professor Toʻraxon Raximova, O‘zbekiston Ekologik partiyasi fraksiyasi rahbari Xayrulla Gapparov, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputati va Demokratik institutlar va fuqarolik jamiyatini rivojlantirish masalalari qo‘mitasi a’zosi, O'zbekiston Ekologik partiyasi fraksiyasi a'zosi Xayrulla Yusupov ishtirok etdi.

On May 24, 2025, the Uzbekistan State World Languages University hosted an international scientific-practical conference on the theme “Global Environmental Problems, Desertification, and Food Security.”
The event, held in cooperation with the international scientific journal “Science and Innovation,” was officially opened by the university’s rector, Ilkhomjon Tukhtasinov.
The conference was attended by the Chairman of the Ecological Party of the Republic of Uzbekistan, Doctor of Agricultural Sciences, Professor Abdushukur Khamzayev; Vice-Rector for Research and Innovation of UzSWLU, Otabek Yusupov; Doctor of Biological Sciences, Professor Turakhon Rakhimova from the Department of Ecology, Faculty of Ecology at NUUz; Head of the Ecological Party Faction of Uzbekistan, Khayrulla Gapparov; and Deputy of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, Member of the Committee on Democratic Institutions and Civil Society Development, and member of the Ecological Party faction, Khayrulla Yusupov.