Federal Universitetiga xizmat safari.
Ayni kunlarda Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti rus tili va oʻqitish metodikasi kafedrasi professori Kulmamatov Doʻsmamat Sattarovich Rossiya Federatsiyasining M.V.Lomonosov nomidagi SAFU Shimoliy Arktika) Federal Universitetida xizmat safarida boʻlib turibdi.
Xizmat safari davomida, D.S.Kulmamatov Shimoliy Arktika Federal Universiteti hamda Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti oʻrtasida fan, taʼlim, madaniyat hamda ilmiy tadqiqotlarni rivojlantirish sohalarida Hamkorlik Shartnomasini imzolash jarayonida ishtirok etdi.
Shuningdek, D.S.Kulmamatov Shimoliy Arktika Federal Universitetida mavjud fakultetlar, kafedralar, taʼlim yoʻnalishlari bilan tanishish bilan bir qatorda Universitetda tashkil etilgan xalqaro konferensiyada “Oʻzbekiston Respublikasida koʻp madaniyatli taʼlim: ilgʻor tajribalar. Madaniyatlararo muloqotning xususiyatlari” mavzusidagi maʼruzasi bilan ishtirok etdi.

Деловая поездка в Федеральный университет.
В настоящее время профессор кафедры русского языка и методики преподавания Узбекского государственного университета мировых языков Кулмаматов Досьмамат Саттарович находится в командировке в САФУ Северо-Арктический федеральный университет Российской Федерации имени М.В. Ломоносова.
В ходе своего официального визита Д.С.Кулмаматов принял участие в процессе подписания Соглашения о сотрудничестве между Северо-Арктическим федеральным университетом и Узбекским государственным университетом мировых языков в области развития науки, образования, культуры и научных исследований.
Также Д.С.Кулмаматов, помимо ознакомления с существующими факультетами, кафедрами, образовательными направлениями Северо-Арктического федерального университета, выступил на организованной в университете международной конференции «Поликультурное образование в Республике Узбекистан: лучшие практики». Он принял участие с лекцией на тему «Особенности межкультурной коммуникации».