O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti profilaktika inspektori S. Sherboyev, universitet xotin-qizlar psixologi Sh. Bo‘stonova hamda Sharq filologiyasi fakulteti tyutori M. Ramazonova hamkorligida ijara uylarida istiqomat qilayotgan talabalarning yashash sharoitlari o‘rganildi
Navbatdagi tashrif davomida talabalar yashayotgan xonadonlarning tozaligi, sanitariya holati, isitish tizimlari, xususan, is gazidan foydalanishda xavfsizlik qoidalariga rioya etilishi, shuningdek, elektr va gaz jihozlaridan foydalanish holati atroflicha ko‘zdan kechirildi. Xavfsizlik masalalarida beparvolikka yo‘l qo‘ymaslik zarurligi alohida ta’kidlandi.
Shu bilan birga, talabalar bilan ochiq muloqotlar tashkil etilib, shukronalik hissini shakllantirish, stressni boshqarish hamda muloqot madaniyatiga oid amaliy tavsiyalar berildi.
Tashrif yakunida talabalar yashash joylarida sanitariya talablariga qat’iy amal qilish va texnika xavfsizligini ta’minlash nafaqat sog‘liqni asrash, balki ta’lim jarayonidagi barqarorlik va mas’uliyatni kuchaytirishda muhim omil ekani alohida qayd etildi.

The living conditions of students residing in rented housing were examined
In cooperation with S. Sherboyev, the prevention inspector of the Uzbekistan State World Languages University, Sh. Bo‘stonova, the university psychologist for women, and M. Ramazonova, tutor of the Faculty of Oriental Philology, the living conditions of students residing in rented housing were examined
During the visit, the cleanliness and sanitary condition of the students’ residences, heating systems, compliance with safety rules in the use of carbon monoxide gas in particular, as well as the condition and use of electrical and gas appliances were thoroughly inspected. It was especially emphasized that negligence in matters of safety must be avoided.
In addition, open discussions were held with the students, during which practical recommendations were provided on fostering a sense of gratitude, managing stress, and developing a culture of communication.
At the conclusion of the visit, it was specifically noted that strict adherence to sanitary requirements and ensuring technical safety in students’ living spaces are important factors not only in protecting health but also in strengthening stability and responsibility in the educational process.