O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti profilaktika inspektori S. Sherboyev, universitet xotin-qizlar psixologi Sh. Bo‘stonova hamda Sharq filologiyasi fakulteti tyutori M. Ramazonova hamkorligida ijara uylarida istiqomat qilayotgan talabalarning yashash sharoitlari o‘rganildi
Navbatdagi tashrif davomida talabalar yashayotgan xonadonlarning tozaligi, sanitariya holati, isitish tizimlari, xususan, is gazidan foydalanishda xavfsizlik qoidalariga rioya etilishi, shuningdek, elektr va gaz jihozlaridan foydalanish holati atroflicha ko‘zdan kechirildi. Xavfsizlik masalalarida beparvolikka yo‘l qo‘ymaslik zarurligi alohida ta’kidlandi.
Shu bilan birga, talabalar bilan ochiq muloqotlar tashkil etilib, shukronalik hissini shakllantirish, stressni boshqarish hamda muloqot madaniyatiga oid amaliy tavsiyalar berildi.
Tashrif yakunida talabalar yashash joylarida sanitariya talablariga qat’iy amal qilish va texnika xavfsizligini ta’minlash nafaqat sog‘liqni asrash, balki ta’lim jarayonidagi barqarorlik va mas’uliyatni kuchaytirishda muhim omil ekani alohida qayd etildi.

Были изучены условия проживания студентов, проживающих в арендованных жилых помещениях
При сотрудничестве инспектора по профилактике Узбекского государственного университета мировых языков С. Шербоева, психолога по работе с женщинами университета Ш. Бустановой, а также тьютора факультета восточной филологии М. Рамазановой были изучены условия проживания студентов, проживающих в арендованных жилых помещениях.
В ходе очередного визита была тщательно проверена чистота жилых помещений, их санитарное состояние, системы отопления, в частности соблюдение правил безопасности при использовании угарного газа, а также состояние и порядок эксплуатации электрических и газовых приборов. Особо было подчеркнуто, что недопустимо проявлять беспечность в вопросах безопасности.
Кроме того, с учащимися были организованы открытые беседы, в ходе которых были даны практические рекомендации по формированию чувства благодарности, управлению стрессом и культуре общения.
По итогам визита было особо отмечено, что строгое соблюдение санитарных требований и обеспечение техники безопасности в местах проживания студентов являются важными факторами не только для сохранения здоровья, но и для повышения устойчивости и ответственности в образовательном процессе.