Ilmiy seminar muhokamasi bo‘lib o‘tdi
2025-yil 17-sentabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida navbatdagi ilmiy seminar muhokamasi bo‘lib o‘tdi.
Seminar davomida ikki dissertatsiya ishi taqdim etildi:
- Mahmudova Umida Ural qizi filologiya fanlari doktori (DSc) ilmiy darajasini olish uchun “Raqamli texnologiyalar diskursida zamonaviy mediamatnlarning lingvomadaniy tadqiqi (ingliz va o‘zbek tillari misolida)” mavzusidagi ilmiy ishini himoya qildi.
- Shuningdek, Qulmamatov Oybek Amonovichning filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun tayyorlagan “Og‘zaki nutq janrlarining lingvomadaniy tadqiqi (ingliz tilidagi dazins va o‘zbek tilidagi askiya misolida)” mavzusidagi ilmiy ishi muhokama qilindi.
Seminar a’zolari tomonidan mazkur dissertatsiyalar yuzasidan puxta fikr-mulohazalar bildirildi. Tadqiqotchilar ham seminar a’zolari tomonidan berilgan savollarga asosli javob berdi.

Научный семинар состоялся
17 сентября 2025 года в Узбекском государственном университете мировых языков состоялось очередное обсуждение научного семинара.
В ходе семинара были представлены две диссертационные работы:
• Умида Махмудова Ураловна защитила диссертацию на соискание ученой степени доктора филологических наук (DSc) на тему: «Лингвокультурное исследование современных медиатекстов в дискурсе цифровых технологий (на примере английского и узбекского языков)».
• Также была обсуждена диссертационная работа Ойбека Амановича Кулмаматова на соискание степени философии доктора (PhD) по филологическим наукам на тему: «Лингвокультурное исследование жанров устной речи (на примере английских анекдотов и узбекского аския)».
Члены семинара высказали обоснованные мнения по представленным диссертациям. Исследователи дали аргументированные ответы на заданные вопросы.