Ilmiy seminar muhokamasi bo‘lib o‘tdi
2025-yil 17-sentabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida navbatdagi ilmiy seminar muhokamasi bo‘lib o‘tdi.
Seminar davomida ikki dissertatsiya ishi taqdim etildi:
- Mahmudova Umida Ural qizi filologiya fanlari doktori (DSc) ilmiy darajasini olish uchun “Raqamli texnologiyalar diskursida zamonaviy mediamatnlarning lingvomadaniy tadqiqi (ingliz va o‘zbek tillari misolida)” mavzusidagi ilmiy ishini himoya qildi.
- Shuningdek, Qulmamatov Oybek Amonovichning filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun tayyorlagan “Og‘zaki nutq janrlarining lingvomadaniy tadqiqi (ingliz tilidagi dazins va o‘zbek tilidagi askiya misolida)” mavzusidagi ilmiy ishi muhokama qilindi.
Seminar a’zolari tomonidan mazkur dissertatsiyalar yuzasidan puxta fikr-mulohazalar bildirildi. Tadqiqotchilar ham seminar a’zolari tomonidan berilgan savollarga asosli javob berdi.

On September 17, 2025, a regular scientific seminar discussion was held at Uzbekistan State World Languages University.
During the seminar, two dissertations were presented:
• Umida Uralovna Mahmudova defended her dissertation for the degree of Doctor of Philological Sciences (DSc) on the topic: "Linguocultural Study of Modern Media Texts in the Discourse of Digital Technologies (based on English and Uzbek languages)."
• Also, the dissertation by Oybek Amonovich Qulmamatov for the degree of Doctor of Philosophy (PhD) in Philology on the topic: "Linguocultural Study of Oral Speech Genres (based on English jokes and Uzbek askiya)" was discussed.
Seminar participants expressed well-founded opinions on the dissertations. The researchers provided substantiated answers to the questions raised.