Indoneziya universiteti vakillarining O‘zDJTUga tashrifi bo‘lib o‘tdi
Tashrifdan maqsad ikki oliy ta’lim muassasasi o‘rtasida hamkorlik aloqalarini yanada mustahkamlash, o‘zaro tajriba almashish hamda ta’lim va ilmiy tadqiqot sohalarida yangi istiqbolli yo‘nalishlarni muhokama qilishdan iborat bo‘ldi.
Indoneziya universiteti delegatsiyasi tarkibida Prof. Luthfiralda Sjahfirdi – Qabul direktorati rahbari, Sisilia Sitiawati Halimi – Milliy iqtidorlarni jalb qilish va xalqaro marketing subdirektorati boshlig‘i, Dr. Hendra Karisma – Gumanitar fanlar fakulteti boshqaruvchisi hamda Isyana Intan Puspita – Talabalarni jalb qilish bo‘limi boshlig‘i ishtirok etishdi.
O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti tomonidan uchrashuvda rektor I. Tuxtasinov, Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i X. Yuldashev, Ingliz tili 1-fakulteti dekani G. Ergasheva va Ikkinchi chet tili kafedrasi mudiri E. Mo‘ydinova qatnashdilar.
Uchrashuv davomida tomonlar o‘zaro kredit dasturlarida hamkorlik qilish, talabalar va o‘qituvchilar almashinuvi, malaka oshirish kurslarini tashkil etish, seminar va anjumanlarni birgalikda o‘tkazish, Indoneziyalik talabalarni O‘zDJTUga jalb etish hamda yozgi maktablar tashkil etish kabi masalalarni muhokama qildilar.
Uchrashuv yakunida tomonlar o‘zaro hamkorlikni kengaytirish va qo‘shma loyihalarni amalga oshirishdan manfaatdor ekanliklarini bildirishdi.
Ma’lumot uchun: Universitas Indonesia haqida
Indoneziya universiteti (Universitas Indonesia) — mamlakatdagi eng nufuzli va qadimiy davlat universitetlaridan biri bo‘lib, 1849-yilda tashkil etilgan. Asosiy kampus Dеpok shahrida joylashgan bo‘lib, 320 gektardan ortiq maydonni egallaydi.
Universitet QS World University Rankings reytingida 206-o‘rinni, Indoneziya bo‘yicha esa 1-o‘rinni egallaydi. Ta’lim sifati, ilmiy salohiyati va xalqaro hamkorliklari bilan tanilgan. 14 ta fakultet faoliyat yuritadi, ular orasida tibbiyot, muhandislik, iqtisodiyot, huquq, ijtimoiy va gumanitar fanlar yo‘nalishlari mavjud. Shuningdek, universitet Gavard, Tokio, Seul, Melburn kabi nufuzli oliygohlar bilan hamkorlik qiladi.
O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida indonez tili 2002-yildan buyon o‘qitilib kelinmoqda. Hozirda 150 dan ortiq talaba mazkur tilni o‘rganmoqda. Indoneziyalik volontyor-o‘qituvchilar ishtirokida mashg‘ulotlar olib borilmoqda, o‘quv qo‘llanmalar yaratilgan va talabalar xalqaro tanlovlarda muvaffaqiyat qozonib kelishmoqda.

On October 18, a delegation from Universitas Indonesia visited the Uzbekistan State University of World Languages.
The purpose of the visit was to further strengthen the cooperation between the two higher education institutions, share experience, and discuss new promising directions in education and research.
The Universitas Indonesia delegation included Prof. Luthfiralda Sjahfirdi — Head of the Admissions Directorate; Sisilia Sitiawati Halimi — Head of the Unit for National Talent Recruitment and International Marketing; Dr. Hendra Karisma — Head of the Faculty of Humanities; and Isyana Intan Puspita — Head of the Student Recruitment Department.
Representing the Uzbekistan State University of World Languages were Rector I. Tuxtasinov; Head of the International Cooperation Department X. Yuldashev; Dean of the English 1 Faculty G. Ergasheva; and Head of the Second Foreign Language Department E. Mo’ydinova.
During the meeting, the parties discussed cooperation on credit‑based programmes, student and teacher exchanges, organising professional development courses, jointly hosting seminars and conferences, attracting Indonesian students to the Uzbekistan State University of World Languages, and setting up summer schools.
At the end of the meeting, both sides expressed their interest in expanding collaboration and implementing joint projects.
Universitas Indonesia is one of the oldest and most prestigious public universities in Indonesia, founded in 1849. Its main campus is located in Depok and covers more than 320 hectares. The university holds 206th position in the QS World University Rankings and is ranked No. 1 in Indonesia. It is known for its high educational standards, research potential and international collaborations. It includes 14 faculties such as medicine, engineering, economics, law, social and humanities. The university partners with well‑known institutions like Harvard University, University of Tokyo, Seoul National University, and University of Melbourne.
At the Uzbekistan State University of World Languages Indonesian has been taught since 2002. Currently over 150 students study this language. Lessons are conducted with the participation of Indonesian volunteer‑instructors, teaching aids have been developed, and students have achieved success in international competitions.