IQTIDORLI TALABALAR BILAN MUHIM UCHRASHUV BO‘LIB O‘TDI
O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida iqtidorli talabalar ishtirokida “Start-up loyihalar va innovatsion g‘oyalarni ishlab chiqish hamda ularni amaliyotga joriy etish”ga bag‘ishlangan seminar-trening va uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuvni universitet rektori Ilhomjon Tuxtasinov ochib berdi va yoshlarga yaratilayotgan imkoniyatlar, startap hamda innovatsion faoliyatni rivojlantirishning ahamiyati haqida so‘z yuritdi.
Tadbirda Sobirxonov Akbarxon ishtirok etib, talabalar bilan ochiq muloqot olib bordi. Shuningdek, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi hamda INNO texnoparkning mas’ul mutaxassislari tomonidan talaba-yoshlarga yaratilayotgan imkoniyatlar haqida batafsil ma’lumotlar berildi.
- start-up loyihalarni yaratish bosqichlari,
- innovatsion g‘oyalarni rivojlantirish yo‘llari,
- ularni amaliyotga joriy etish mexanizmlari haqida muhim tavsiyalar berildi.
Seminar davomida startap loyihalarni yaratish bosqichlari, innovatsion g‘oyalarni rivojlantirish yo‘llari, grant dasturlari, ilmiy tadqiqotlarni qo‘llab-quvvatlash mexanizmlari hamda istiqbolli tashabbuslarni amaliyotga joriy etish masalalari yuzasidan ham atroflicha fikr almashildi.
Shuningdek, startap loyihalar tanlovida muvaffaqiyat qozongan talabalar o‘z tajribalari bilan o‘rtoqlashib, amalga oshirilgan loyihalar, erishilgan natijalar hamda duch kelgan muammolar va ularning yechimlari haqida fikr bildirdilar. Tadbir davomida talabalar o‘zaro fikr almashib, mutaxassislardan zarur tavsiyalar oldilar.

СОСТОЯЛАСЬ ВАЖНАЯ ВСТРЕЧА С ОДАРЁННЫМИ СТУДЕНТАМИ
В Узбекском государственном университете мировых языков был организован семинар-тренинг и встреча с участием одарённых студентов на тему «Разработка стартап-проектов и инновационных идей, а также их внедрение в практику».
Мероприятие открыл ректор университета Илхомжон Тухтасинов, который рассказал о создаваемых возможностях для молодёжи, а также о значении развития стартапов и инновационной деятельности.
В мероприятии принял участие Акбархон Собирхонов, который провёл открытый диалог со студентами. Также ответственные специалисты Министерства высшего образования, науки и инноваций, а также технопарка INNO подробно проинформировали студентов о предоставляемых возможностях.
В ходе мероприятия:
• были даны важные рекомендации по этапам создания стартап-проектов,
• путям развития инновационных идей,
• механизмам их внедрения в практику.
В рамках семинара также состоялся всесторонний обмен мнениями по вопросам этапов разработки стартапов, развития инновационных идей, грантовых программ, механизмов поддержки научных исследований, а также внедрения перспективных инициатив в практику.
Кроме того, студенты, добившиеся успеха в конкурсах стартап-проектов, поделились своим опытом, рассказали о реализованных проектах, достигнутых результатах, а также о возникших проблемах и путях их решения. В ходе мероприятия студенты обменялись мнениями и получили необходимые рекомендации от специалистов.
Данный семинар-тренинг сыграл важную роль в развитии инновационного мышления молодёжи и их широком привлечении к научной и практической деятельности.