Joriy yilning 10-aprel kuni OʻzDJTU Ingliz tili 2-fakulteti 1-bosqich talabalari uchun tadbir tashkil etildi.
Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 10-martdagi 149-sonli qarori билан тасдиқланган “Oliy ta’lim tashkilotlarida talabalarga grantlarni taqdim etish va qayta taqsimlash tartibi to‘g‘risida”gi nizom mazmun-mohiyatini tushuntirishga bag‘ishlangan.
Mazkur tadbirda o‘quv ishlari bo‘yicha prorektor M.Chutpulatov, o‘quv-uslubiy boshqarma boshlig‘i, ylYoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat bo‘limi boshlig‘i, fakultet dekani, dekan o‘rinbosarlari, tyutorlar hamda 1-bosqich talabalari ishtirok etdi.
Dastur davomida davlat granti ajratilishi, uni qayta taqsimlash mexanizmlari hamda ularning asosiy qoidalari haqida aniq misollar orqali tushuntirishlar berildi. Shu bilan birga, to‘liq va to‘liq bo‘lmagan davlat grantlari, qo‘shimcha davlat granti hamda oliy ta’lim muassasi grantlari, tegishli komissiyalar faoliyati, talabalar tomonidan ariza berish tartibi va belgilangan muddatlar haqida atroflicha ma’lumot taqdim etildi.
Tadbir davomida talabalar grantlarni taqdim etish va qayta taqsimlash tartibi hamda ta’lim jarayoniga doir boshqa masalalar yuzasidan o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob olishdi.

On April 10th of this year, an event was organized for first-year students of the Faculty of English Language No. 2 at UzDTU.
The event was dedicated to explaining the content and essence of the Regulation "On the procedure for providing and redistributing grants in higher educational institutions," approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 149, dated March 10, 2025.
The event was attended by the Vice-Rector for Academic Affairs M. Chutpulotov, the Head of the Educational and Methodological Department, the Head of the Youth Affairs, Spirituality, and Education Department, the Dean of the Faculty, Deputy Deans, Tutors, and first-year students.
During the program, clear explanations were given through specific examples regarding the allocation of state grants, mechanisms for their redistribution, and the main rules. Additionally, detailed information was provided about full and partial state grants, additional state grants, grants from higher educational institutions, the activities of relevant commissions, the procedure for students to apply, and the deadlines set.
During the event, students had the opportunity to ask questions and receive answers regarding the grant allocation and redistribution procedure, as well as other issues related to the educational process.