Joriy yilning 10-aprel kuni OʻzDJTU Ingliz tili 2-fakulteti 1-bosqich talabalari uchun tadbir tashkil etildi.
Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 10-martdagi 149-sonli qarori билан тасдиқланган “Oliy ta’lim tashkilotlarida talabalarga grantlarni taqdim etish va qayta taqsimlash tartibi to‘g‘risida”gi nizom mazmun-mohiyatini tushuntirishga bag‘ishlangan.
Mazkur tadbirda o‘quv ishlari bo‘yicha prorektor M.Chutpulatov, o‘quv-uslubiy boshqarma boshlig‘i, ylYoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat bo‘limi boshlig‘i, fakultet dekani, dekan o‘rinbosarlari, tyutorlar hamda 1-bosqich talabalari ishtirok etdi.
Dastur davomida davlat granti ajratilishi, uni qayta taqsimlash mexanizmlari hamda ularning asosiy qoidalari haqida aniq misollar orqali tushuntirishlar berildi. Shu bilan birga, to‘liq va to‘liq bo‘lmagan davlat grantlari, qo‘shimcha davlat granti hamda oliy ta’lim muassasi grantlari, tegishli komissiyalar faoliyati, talabalar tomonidan ariza berish tartibi va belgilangan muddatlar haqida atroflicha ma’lumot taqdim etildi.
Tadbir davomida talabalar grantlarni taqdim etish va qayta taqsimlash tartibi hamda ta’lim jarayoniga doir boshqa masalalar yuzasidan o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob olishdi.

10 апреля текущего года для студентов первого курса факультета английского языка №2 УзДГТУ было организовано мероприятие.
Мероприятие было посвящено разъяснению содержания и сути Положения «О порядке предоставления и перераспределения грантов в высших учебных заведениях», утвержденного Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 10 марта 2025 года №149.
В данном мероприятии приняли участие проректор по учебной работе М.Чутпулатов, начальник учебно-методического управления, начальник отдела работы с молодежью, духовности и просвещения, декан факультета, заместители декана, тьюторы и студенты первого курса.
В ходе программы были даны разъяснения на конкретных примерах относительно распределения государственных грантов, механизмов их перераспределения и основных правил. Кроме того, были предоставлены подробные сведения о полном и неполном государственных грантах, дополнительных государственных грантах, грантах высших учебных заведений, деятельности соответствующих комиссий, порядке подачи заявлений студентами и установленных сроках.
Во время мероприятия студенты получили ответы на вопросы, касающиеся порядка предоставления и перераспределения грантов, а также других аспектов учебного процесса.