O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori huzuridagi ishlab chiqarish yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
24-mart kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori huzurida navbatdagi ishlab chiqarish yig‘ilishi o‘tkazildi. Yig‘ilishga universitet rektori I. Tuxtasinov raislik qildi. Unda barcha prorektorlar, rektor maslahatchilari, fakultet dekanlari, shuningdek boshqarma va bo‘lim boshliqlari ishtirok etdi.
Yig‘ilish kun tartibiga muvofiq, 2026-yil 26-mart kuni o‘tkazilishi rejalashtirilgan Navro‘z sayli bayramiga tayyorgarlik ishlari hamda aprel oyida bo‘lib o‘tadigan talabalar sport ligasi musobaqalariga tayyorgarlik masalalari ko‘rib chiqildi. Bu yuzasidan Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor V. Sadiyev axborot berdi.
Shuningdek, 2024–2025 va 2025–2026 o‘quv yillari bitiruvchilarini ishga joylashtirish holati muhokama qilindi. Mazkur masala yuzasidan o‘quv ishlari bo‘yicha prorektor Ch. Chutpulotov ma’lumot taqdim etdi. Yig‘ilishda bitiruvchilar bandligini ta’minlash borasidagi ishlar tahlil qilindi.
Kun tartibidan o‘rin olgan yana bir muhim masala — universitetning 2026-yilga mo‘ljallangan rivojlantirish ko‘rsatkichlarining fakultet va kafedralarda bajarilish holati bo‘ldi. Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor O. Yusupov bu borada amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan axborot berdi.
Yig‘ilish davomida xalqaro hamkorlikni rivojlantirish va xalqaro reytinglar bilan ishlash yo‘nalishidagi ishlar ham muhokama qilindi. Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A. Nasirov tomonidan taqdim etilgan ma’lumotlarda mazkur yo‘nalishdagi ustuvor vazifalarga alohida e’tibor qaratildi.
Shu bilan birga, universitetda to‘lov-kontrakt mablag‘lari bo‘yicha mavjud qarzdorliklarni undirish jarayonlarini tizimlashtirish va ichki nazoratni kuchaytirish masalasi ham ko‘rib chiqildi. Moliya-iqtisod ishlari bo‘yicha prorektor M. Hamrayev ushbu masala yuzasidan axborot berdi.
Yig‘ilish yakunida kun tartibidagi masalalar yuzasidan tegishli topshiriqlar berildi hamda belgilangan vazifalarni amalga oshirish bo‘yicha mas’ullarga ko‘rsatmalar berildi.

Состоялось производственное совещание при ректоре Узбекского государственного университета мировых языков
24 марта состоялось очередное производственное совещание при ректоре Узбекского государственного университета мировых языков. Заседание прошло под председательством ректора университета И. Тухтасинова. В нем приняли участие все проректоры, советники ректора, деканы факультетов, а также руководители управлений и отделов.
В соответствии с повесткой дня были рассмотрены вопросы подготовки к праздничному мероприятию «Навруз сайли», запланированному на 26 марта 2026 года, а также подготовки к соревнованиям студенческой спортивной лиги, которые состоятся в апреле. По данным вопросам выступил первый проректор по делам молодежи и духовно-просветительской работе В. Садиев.
Также было обсуждено состояние трудоустройства выпускников 2024–2025 и 2025–2026 учебных годов. По данному вопросу выступил проректор по учебной работе Ч. Чутпулотов. В ходе заседания был проведен анализ работы по обеспечению занятости выпускников.
Еще одним важным вопросом повестки дня стало выполнение целевых показателей развития университета на 2026 год на уровне факультетов и кафедр. Проректор по научной работе и инновациям О. Юсупов представил информацию о проводимой работе в данном направлении.
В ходе совещания также были рассмотрены вопросы развития международного сотрудничества и работы с международными рейтингами. В представленной информации проректора по международному сотрудничеству А. Насирова особое внимание было уделено приоритетным задачам в данном направлении.
Кроме того, был рассмотрен вопрос систематизации процессов взыскания задолженностей по оплате контрактов и усиления внутреннего контроля. Проректор по финансово-экономическим вопросам М. Хамраев представил соответствующую информацию.
По итогам совещания по всем вопросам повестки дня были даны соответствующие поручения и определены задачи для ответственных лиц.