O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida yana bir nufuzli xalqaro seminar-trening yuqori saviyada tashkil etildi
O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida yana bir nufuzli xalqaro seminar-trening yuqori saviyada tashkil etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Ta’lim sifatini ta’minlash milliy agentligi ekspertlari ishtirokida o‘tkazilgan mazkur tadbir ta’lim sifatini oshirish, xalqaro tajribani joriy etish hamda ekspertlar salohiyatini rivojlantirishga xizmat qildi.
Seminar taniqli xalqaro olim Anthony J. Liddicoat tomonidan olib borildi. Uning qimmatli ilmiy fikrlari, zamonaviy yondashuvlari va amaliy tavsiyalari ishtirokchilar uchun katta manfaat va yangi ilmiy qarashlar manbai bo‘ldi.
Bunday nufuzli tadbirning aynan universitetimizda tashkil etilgani barchamiz uchun ulkan faxr va sharafdir. Bu O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetining xalqaro maydondagi obro‘-e’tibori, ilmiy salohiyati hamda zamonaviy ta’lim markazi sifatidagi o‘rnini yana bir bor yaqqol namoyon etdi.

Another prestigious international seminar-training was organized at a high level at the Uzbekistan State World Languages University
Another prestigious international seminar-training was organized at a high level at the Uzbekistan State World Languages University.
The event, held with the participation of experts from the National Agency for Quality Assurance in Education under the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan, aimed to improve the quality of education, introduce international experience, and develop expert capacity.
The seminar was conducted by the renowned international scholar Anthony J. Liddicoat. His valuable academic insights, modern approaches, and practical recommendations provided participants with significant benefits and new scientific perspectives.
The organization of such a prestigious event at our university is a great honor and pride for all of us. It once again clearly demonstrated the international reputation, scientific potential, and status of the Uzbekistan State World Languages University as a modern educational center.
New initiatives and steps in the fields of science, quality education, and international cooperation will continue.