O‘zDJTUda Gyote instituti vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
4-sentabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori I. Tuxtasinov Gyote institutining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Barbara Anna Bernsmeier, Til bo‘limi boshlig‘i Dildora Muxammadaminova, Ta’lim sohasida hamkorlik bo‘limi xodimlari G‘ayrat Hafizov va Sayyora To‘raqulovani qabul qildi.
Uchrashuvda O‘zDJTU Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i X. Yuldashev, Roman-german filologiyasi fakulteti dekani A. Xalillayev hamda Nemis tili filologiyasi kafedrasi mudiri I. Ziyadullayev ishtirok etdi.
Dastlab mehmonlarga O‘zDJTU faoliyati va so‘nggi yillarda erishilgan yutuqlarga bag‘ishlangan videorolik namoyish etildi. I. Tuxtasinov universitetda nemis tilini o‘qitish holati hamda Germaniya oliy ta’lim muassasalari, Gyote instituti, DAAD va Germaniyaning O‘zbekistondagi elchixonasi bilan hamkorlik aloqalari haqida ma’lumot berdi.
Muloqot davomida Barbara Anna Bernsmeier Gyote instituti faoliyati va kelgusidagi hamkorlik istiqbollari yuzasidan takliflarini bildirdi. Jumladan, 28-sentabr kuni O‘zDJTUda “DLL – Nemis tilini o‘qitishni o‘rganish” loyihasi yakunlariga bag‘ishlangan ilmiy-amaliy konferensiya tashkil etish, nemis tili bo‘yicha testlarni o‘tkazish hamda universitetda Gyote markazini tashkil etish masalalari muhokama qilindi.
Rektor I. Tuxtasinov Gyote institutiga ko‘p yillardan buyon ko‘rsatib kelayotgan amaliy yordami uchun minnatdorchilik bildirdi hamda Gyote markazini tashkil etish taklifini qo‘llab-quvvatladi. Shuningdek, nemis tili o‘qituvchilari uchun seminar-treninglar va malaka oshirish kurslarini tashkil etish, zamonaviy darslik va o‘quv-uslubiy qo‘llanmalar bilan ta’minlash borasida hamkorlik qilish taklif etildi.
Testlarni tashkil etish masalasida O‘zDJTU qoshida ochilishi rejalashtirilayotgan Gyote markazida testlarga tayyorlov kurslarini yo‘lga qo‘yish va testlarni o‘tkazish taklifi ilgari surildi. Markazda til muhitini yaratishda KOICA tomonidan tashkil etilgan “Koreya ta’lim va madaniyat” markazi tajribasidan foydalanish mumkinligi qayd etildi.
Gyote instituti Til bo‘limi boshlig‘i Dildora Muxammadaminova O‘zDJTU nemis tili o‘qituvchilari uchun maxsus kurslar tashkil etilishi va test to‘lovlariga 50 foiz chegirma berilishini ma’lum qildi. Shuningdek, 15-oktabrga qadar Germaniya OTMlarida stajirovka va malaka oshirish bo‘yicha tanlovda ishtirok etish uchun hujjatlar topshirish mumkinligi bildirildi.
I. Tuxtasinov nemis tiliga yaqin bo‘lgan golland tilini uchinchi til sifatida o‘quv jarayoniga kiritish taklifini ilgari surdi. Barbara Anna Bernsmeier Gyote institutining Amsterdamdagi vakolatxonasi bilan bog‘lanib, golland tili bo‘yicha mutaxassislarni O‘zDJTUga jalb etish masalasini muhokama qilishga tayyor ekanini bildirdi.

Meeting with Goethe-Institut Representatives Held at UzSWLU
On September 4, Rector of Uzbekistan State World Languages University I. Tuxtasinov received Barbara Anna Bernsmeier, Head of the Goethe-Institut Representative Office in Uzbekistan, Dildora Mukhammadaminova, Head of the Language Department, and representatives of the Education Cooperation Department Gayrat Hafizov and Sayyora Turaqulova.
The meeting was also attended by Kh. Yuldashev, Head of the International Cooperation Department of UzSWLU, A. Khalillayev, Dean of the Faculty of Romano-Germanic Philology, and I. Ziyadullayev, Head of the Department of German Philology.
At the beginning of the meeting, the guests were shown a video highlighting the activities of UzSWLU and the university’s achievements in recent years. I. Tuxtasinov provided information on the current state of German language teaching at the university, as well as cooperation with German higher education institutions, the Goethe-Institut, the German Academic Exchange Service (DAAD), and the Embassy of Germany in Uzbekistan.
During the meeting, Barbara Anna Bernsmeier presented proposals regarding the Goethe-Institut’s activities and prospects for further cooperation. In particular, the participants discussed organizing a scientific and practical conference at UzSWLU on September 28 dedicated to the outcomes of the “DLL – Learning to Teach German” project, conducting German language tests, and establishing a Goethe Centre at the university.
Rector I. Tuxtasinov expressed his gratitude to the Goethe-Institut for its long-standing practical support and endorsed the proposal to establish a Goethe Centre. He also proposed expanding cooperation in organizing seminars, training sessions and professional development courses for German language teachers, as well as providing them with modern textbooks and teaching materials.
Regarding the organization of testing, it was proposed to launch preparatory courses for German language examinations and conduct the tests at the planned Goethe Centre under UzSWLU. It was noted that the experience of the “Korean Education and Culture” Centre established with the support of KOICA could be used in creating a German-language environment at the Centre.
Dildora Mukhammadaminova, Head of the Language Department of the Goethe-Institut, announced plans to organize special courses for German language teachers at UzSWLU and provide a 50 percent discount on test fees. It was also announced that applications for the competition for internships and professional development programmes at German universities can be submitted until October 15.
I. Tuxtasinov also proposed introducing Dutch, a language closely related to German, into the curriculum as a third foreign language. Barbara Anna Bernsmeier expressed her readiness to contact the Goethe-Institut office in Amsterdam and discuss the possibility of attracting Dutch language specialists to UzSWLU.
At the end of the meeting, both sides expressed their readiness to further develop cooperation. The guests were then accompanied to the Faculty of Romano-Germanic Philology.