O‘zDJTUda Respublika ilmiy-amaliy anjumani o‘tkazildi
3-aprel kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Ingliz tili 1-fakulteti “Umumiy tilshunoslik” kafedrasi tomonidan “Tilshunoslikda antroposentrizm: yangi yondashuvlar va tadqiqotlar” mavzusida Respublika ilmiy-amaliy anjumani tashkil etildi. Tadbir offline va online tarzda o‘tkazildi.
Anjumanda O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti, Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universiteti, Namangan davlat universiteti, Nukus davlat pedagogika instituti va Qo‘qon davlat universiteti professorlari ishtirok etdi. Ular zamonaviy tilshunoslikda antroposentrik yondashuvning dolzarbligi, til va inson omilining o‘zaro bog‘liqligi, shuningdek, tilning kognitiv, pragmatik va lingvomadaniy jihatlari bo‘yicha fikr-mulohazalar bildirdilar.
Ma’ruzachilar antroposentrizm asosida olib borilayotgan ilmiy tadqiqotlar, til va tafakkur munosabati, madaniy kodlar hamda diskurs tahliliga oid masalalar bo‘yicha tajribalari bilan bo‘lishdilar.
Anjuman yakunida tilshunoslikda inson markazli yondashuvni rivojlantirish, ilmiy tadqiqotlarni qo‘llab-quvvatlash va ularni amaliyotga tatbiq etish bo‘yicha muhim tavsiyalar berildi.

В Узбекском государственном университете мировых языков состоялась республиканская научно-практическая конференция
3 апреля кафедрой «Общее языкознание» факультета английского языка №1 Узбекского государственного университета мировых языков была организована республиканская научно-практическая конференция на тему «Антропоцентризм в языкознании: новые подходы и исследования». Мероприятие прошло в офлайн и онлайн форматах.
В конференции приняли участие профессора Узбекского государственного университета мировых языков, Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека, Наманганского государственного университета, Нукусского государственного педагогического института и Кокандского государственного университета. Участники высказали свои мнения по актуальности антропоцентрического подхода в современной лингвистике, взаимосвязи языка и человеческого фактора, а также по когнитивным, прагматическим и лингвокультурным аспектам языка.
Докладчики поделились опытом в области научных исследований, проводимых на основе антропоцентризма, а также по вопросам соотношения языка и мышления, культурных кодов и анализа дискурса.
По итогам конференции были даны важные рекомендации по развитию антропоцентрического подхода в языкознании, поддержке научных исследований и их внедрению в практику.