Sharq tillarini o‘rganishda muammo va yechimlar muhokama qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining tavsiyasi hamda O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektorining 2025-yil 26-apreldagi 199/11-08-son buyrug‘i asosida Sharq filologiyasi fakultetida “Zamonaviy sharq tillarini o‘rganishda qiyinchiliklar, muammo va yechimlar” mavzusida talabalar ilmiy-amaliy konferensiyasi tashkil etildi.
Tadbirni universitetning Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori Yusupov Otabek Yakubovich ochib berib, sharq tillarini chuqur o‘rganishda dolzarb muammolarni ilmiy nuqtai nazardan tahlil qilish va ularning yechimlarini izlash bugungi kun ta’limi oldida turgan muhim vazifalardan biri ekanini alohida ta’kidladi.
Konferensiyada Sharq filologiyasi fakulteti dekani Djurayev Dilshod Mamadiyarovich, dekan o‘rinbosari J.Turobov hamda fakultet professor-o‘qituvchilari ishtirok etdi.
Ilmiy-amaliy anjumanda fakultet talabalari o‘zlarining dolzarb mavzulardagi ilmiy maqolalari bilan qatnashdilar. Jumladan:
Rustamova Ruhshona Otabek qizi (FKOR-2211) – “Zamonaviy texnologiyalar va interaktiv metodlar orqali sharq tillarini o‘rganish”
Abdullayev Umid Bayonovich (FYAPK-2310) – “Challenges and solutions in learning modern eastern languages”
Xushmatova Mahliyo Bahodir qizi (FYAPK-2310) – “Zamonaviy chet tillarini o‘rganishning ahamiyati va turli usullari”
Axtamova Aziza Otabek qizi (FKOR-2413) – “Koreys tilini o‘rganishda zamonaviy metodlar, innovatsion yondashuvlar va istiqbollar”
Ibadullayeva Mumtozbegim Islom qizi (FKOR-2414) – “Zamonaviy texnologiyalar va interaktiv metodlar orqali sharq tillarini o‘rgatish”

Обсуждены проблемы и решения в изучении восточных языков
На основании рекомендации Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан и приказа ректора Узбекского государственного университета мировых языков №199/11-08 от 26 апреля 2025 года на факультете восточной филологии была организована студенческая научно-практическая конференция на тему: «Современные трудности, проблемы и решения в изучении восточных языков».
Мероприятие открыл проректор по научной работе и инновациям Юсупов Отабек Якубович, который особо отметил, что анализ актуальных проблем изучения восточных языков с научной точки зрения и поиск путей их решения является одной из важнейших задач современной системы образования.
В конференции приняли участие декан факультета восточной филологии Джураев Дильшод Мамадиярович, заместитель декана Ж. Туробов, а также профессорско-преподавательский состав факультета.
В рамках научно-практической конференции студенты факультета выступили со своими научными статьями на актуальные темы. В частности:
• Рустамова Рухшона Отбек кызы (ФКОР-2211) – «Изучение восточных языков с использованием современных технологий и интерактивных методов»
• Абдуллаев Умид Байонович (ФЯПК-2310) – «Challenges and solutions in learning modern eastern languages»
• Хушматова Махлиё Бахадир кызы (ФЯПК-2310) – «Значение изучения современных иностранных языков и различные методы»
• Ахтамова Азиза Отбек кызы (ФКОР-2413) – «Современные методы, инновационные подходы и перспективы изучения корейского языка»
• Ибадуллаева Мумтозбегим Ислам кызы (ФКОР-2414) – «Обучение восточным языкам с использованием современных технологий и интерактивных методов»
В завершение мероприятия декан факультета Джураев Дильшод Мамадиярович вручил сертификаты студентам, принявшим участие со своими научными статьями.