Siyosiy-ma’rifat soatlari O‘zDJTUda davom etmoqda
Bugun O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetining barcha fakultetlarida navbatdagi siyosiy-ma’rifat soati bo‘lib o‘tdi. Tadbir Respublika ma’naviyat va ma’rifat markazi, Prezident huzuridagi Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi va O‘zbekiston Mahallalari uyushmasi tomonidan belgilangan dastur asosida tashkil etildi.
Ma’rifat soatida fakultet dekanlari, dekan o‘rinbosarlari va tyutorlar ishtirok etib, talabalarga mamlakatimizda amalga oshirilayotgan siyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy islohotlar borasida batafsil ma’lumot berdilar.
Bugungi ma’rifiy soatda quyidagi masalalar muhokama qilindi:
• mamlakatimiz va xorijdagi so‘nggi yangiliklar;
• ma’naviy-ma’rifiy yo‘nalishdagi xabarlar;
• mahalla tizimi bo‘yicha dolzarb ma’lumotlar;
• mutolaa va tavsiyalar;
• “qonun doirasida” ruknida tushuntirishlar;
• ekspert fikrlari;
• rasmiy hujjatlarni to‘g‘ri rasmiylashtirish ko‘nikmalari;
• psixologik maslahatlar;
• ijtimoiy rolik va ko‘rgazmali lavhalar namoyishi.
Talabalar, shuningdek, mamlakatimiz taraqqiyoti, xalqaro maydondagi yutuqlari va dolzarb voqealar aks etgan videomateriallarni ham tomosha qildilar.
Ma’lumot uchun: Siyosiy-ma’rifat soatlarining asosiy maqsadi — yoshlar qalbida vatanparvarlik tuyg‘usini mustahkamlash, ularning siyosiy faolligi va fuqarolik mas’uliyatini oshirishdir.

Политико-просветительские часы продолжаются в УзГУМЯ
Сегодня на всех факультетах Узбекского государственного университета мировых языков состоялся очередной политико-просветительский час. Мероприятие было организовано на основе программы, утверждённой Республиканским центром духовности и просвещения, Агентством по развитию государственной службы при Президенте Республики Узбекистан и Ассоциацией махаллей Узбекистана.
В просветительском часе приняли участие деканы факультетов, их заместители и тьюторы, которые подробно рассказали студентам о проводимых в стране политических, экономических и социальных реформах.
В ходе сегодняшнего мероприятия были обсуждены следующие вопросы:
• последние новости в стране и за рубежом;
• сообщения духовно-просветительского характера;
• актуальная информация о системе махаллей;
• чтение и рекомендации;
• разъяснения в рубрике «В рамках закона»;
• мнения экспертов;
• навыки правильного оформления официальных документов;
• психологические консультации;
• показ социальных роликов и наглядных видеоматериалов.
Также студенты посмотрели видеоматериалы, отражающие развитие страны, её достижения на международной арене и актуальные события.
Справочно: основной целью политико-просветительских часов является укрепление чувства патриотизма у молодежи, повышение их политической активности и гражданской ответственности.