Turkiyada xalqaro loyiha doirasidagi uchrashuv va tashriflar davom etmoqda
O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti delegatsiyasi “Qadimiy so‘z izida: Turkiya–O‘zbekiston til va adabiyoti mutaxassislar almashinuvi dasturi” doirasida Turkiyada faol ishtirok etmoqda.
Dastur davomida 2026-yil 16-aprel kuni Qahramanmaraş Sütçü İmam universiteti (KSÜ) Fan va san’at fakulteti dekani, professor Orhan Do‘g‘an bilan samimiy uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Shuningdek, universitetning Turk tili va adabiyoti kafedrasi mudiri, professor Kemal Temur bilan ham uchrashuv tashkil etilib, o‘zaro esdalik sovg‘alari almashildi.
Bundan tashqari, O‘zDJTU Ingliz tili 3-fakulteti Ikkinchi chet tili kafedrasi mudiri E. Moydinova, dotsent Dj. Shabanov, katta o‘qituvchilar D. Axmedjanova va N. Abdurahimova Qahramanmaraş – Dulkadiroğlu Hoca Ahmet Yesevi Anadolu Imom Xatip litseyiga tashrif buyurib, o‘quvchilar uchun seminar-treninglar o‘tkazdilar.
Mazkur loyiha doirasidagi uchrashuvlar ikki davlat o‘rtasidagi ilmiy, ta’limiy va madaniy hamkorlikni yanada mustahkamlashga zamin yaratmoqda.

Meetings and visits continue in Turkey within the framework of an international project
The delegation of Uzbekistan State World Languages University is actively participating in events in Turkey within the framework of the program “In Search of Ancient Words: Turkey–Uzbekistan Exchange Program for Specialists in Language and Literature.”
On April 16, 2026, a cordial meeting was held with Professor Orhan Doğan, Dean of the Faculty of Science and Arts at Kahramanmaraş Sütçü İmam University. Another meeting was organized with Professor Kemal Temur, Head of the Department of Turkish Language and Literature, during which commemorative gifts were exchanged.
In addition, E. Moydinova, Head of the Second Foreign Language Department of the 3rd Faculty of English, Associate Professor Dj. Shabanov, and senior lecturers D. Axmedjanova and N. Abdurahimova visited the Dulkadiroğlu Hoca Ahmet Yesevi Anatolian Imam Hatip High School in Kahramanmaraş, where they conducted seminars and training sessions for students.
These meetings within the framework of the project are contributing to strengthening scientific, educational, and cultural cooperation between the two countries.