Turkiyada xalqaro loyiha doirasidagi uchrashuv va tashriflar davom etmoqda
O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti delegatsiyasi “Qadimiy so‘z izida: Turkiya–O‘zbekiston til va adabiyoti mutaxassislar almashinuvi dasturi” doirasida Turkiyada faol ishtirok etmoqda.
Dastur davomida 2026-yil 16-aprel kuni Qahramanmaraş Sütçü İmam universiteti (KSÜ) Fan va san’at fakulteti dekani, professor Orhan Do‘g‘an bilan samimiy uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Shuningdek, universitetning Turk tili va adabiyoti kafedrasi mudiri, professor Kemal Temur bilan ham uchrashuv tashkil etilib, o‘zaro esdalik sovg‘alari almashildi.
Bundan tashqari, O‘zDJTU Ingliz tili 3-fakulteti Ikkinchi chet tili kafedrasi mudiri E. Moydinova, dotsent Dj. Shabanov, katta o‘qituvchilar D. Axmedjanova va N. Abdurahimova Qahramanmaraş – Dulkadiroğlu Hoca Ahmet Yesevi Anadolu Imom Xatip litseyiga tashrif buyurib, o‘quvchilar uchun seminar-treninglar o‘tkazdilar.
Mazkur loyiha doirasidagi uchrashuvlar ikki davlat o‘rtasidagi ilmiy, ta’limiy va madaniy hamkorlikni yanada mustahkamlashga zamin yaratmoqda.

В Турция продолжаются встречи и визиты в рамках международного проекта
Делегация Узбекский государственный университет мировых языков активно участвует в мероприятиях в Турции в рамках программы «По следам древнего слова: программа обмена специалистами в области языка и литературы Турция–Узбекистан».
В рамках программы 16 апреля 2026 года состоялась тёплая встреча с деканом факультета наук и искусств Кахраманмарашский университет имени Сютчю Имама, профессором Орхан Доган. Также была организована встреча с заведующим кафедрой турецкого языка и литературы, профессором Кемал Темур, в ходе которой стороны обменялись памятными подарками.
Кроме того, заведующая кафедрой второго иностранного языка 3-го факультета английского языка О‘zDJTU Э. Мойдинова, доцент Дж. Шабанов, старшие преподаватели Д. Ахмеджанова и Н. Абдурахимова посетили Лицей Ходжа Ахмет Ясеви (Анатолийский Имам Хатип) Дулкадироглу в Кахраманмараше, где провели семинары и тренинги для учащихся.
Данные встречи в рамках проекта создают прочную основу для дальнейшего укрепления научного, образовательного и культурного сотрудничества между двумя странами.