Turkiya–O‘zbekiston universitetlari o‘rtasida hamkorlik memorandumlari imzolandi
2026-yil 14-aprel kuni “Qadim so‘z izidan: umumiy til va adabiyot mutaxassislari almashinuvi” dasturi doirasida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti delegatsiyasi Qahramanmaraş Sütçü İmam universiteti rektori, professor İbrahim Taner Okumuş bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilinib, o‘zaro anglashuv va aloqalarni mustahkamlashga qaratilgan memorandumlar imzolandi.
Kun davomida ishtirokchilar davra suhbati shaklida tashkil etilgan uchrashuvlarda qatnashib, ta’lim jarayonlari, til o‘qitish metodikasi hamda ilmiy tadqiqotlar yo‘nalishida tajriba almashdilar.
Shuningdek, tashrif doirasida delegatsiya a’zolari Qahramanmaraş viloyati hokimi Mükerrem Ünlüer bilan uchrashuv o‘tkazdi. Uchrashuvda ikki davlat o‘rtasidagi madaniy va ta’limiy aloqalarni yanada mustahkamlash muhim ekani ta’kidlandi.
Mazkur xalqaro loyiha Turkiya va O‘zbekiston o‘rtasida ilmiy, ta’limiy hamda madaniy hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek, o‘zaro tajriba almashinuvini kengaytirishda muhim ahamiyat kasb etadi.

Подписаны меморандумы о сотрудничестве между университетами Турции и Узбекистана
14 апреля 2026 года в рамках программы «По следам древнего слова: обмен специалистами в области общего языка и литературы» делегация Узбекского государственного университета мировых языков провела встречу с ректором университета Кахраманмараш Сютчу Имам, профессором Ибрахимом Танером Окумушем.
В ходе встречи были обсуждены перспективы развития двустороннего сотрудничества, а также подписаны меморандумы, направленные на укрепление взаимопонимания и расширение связей между сторонами.
В течение дня участники приняли участие во встречах в формате круглого стола, где обменялись опытом в области образовательных процессов, методики преподавания языков и научных исследований.
Кроме того, в рамках визита делегация встретилась с губернатором провинции Кахраманмараш Мюккеремом Унлюером. В ходе встречи было подчеркнуто важное значение дальнейшего укрепления культурных и образовательных связей между двумя странами.
Данный международный проект имеет большое значение для развития научного, образовательного и культурного сотрудничества между Турцией и Узбекистаном, а также для расширения взаимного обмена опытом.