Turkiya–O‘zbekiston universitetlari o‘rtasida hamkorlik memorandumlari imzolandi
2026-yil 14-aprel kuni “Qadim so‘z izidan: umumiy til va adabiyot mutaxassislari almashinuvi” dasturi doirasida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti delegatsiyasi Qahramanmaraş Sütçü İmam universiteti rektori, professor İbrahim Taner Okumuş bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilinib, o‘zaro anglashuv va aloqalarni mustahkamlashga qaratilgan memorandumlar imzolandi.
Kun davomida ishtirokchilar davra suhbati shaklida tashkil etilgan uchrashuvlarda qatnashib, ta’lim jarayonlari, til o‘qitish metodikasi hamda ilmiy tadqiqotlar yo‘nalishida tajriba almashdilar.
Shuningdek, tashrif doirasida delegatsiya a’zolari Qahramanmaraş viloyati hokimi Mükerrem Ünlüer bilan uchrashuv o‘tkazdi. Uchrashuvda ikki davlat o‘rtasidagi madaniy va ta’limiy aloqalarni yanada mustahkamlash muhim ekani ta’kidlandi.
Mazkur xalqaro loyiha Turkiya va O‘zbekiston o‘rtasida ilmiy, ta’limiy hamda madaniy hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek, o‘zaro tajriba almashinuvini kengaytirishda muhim ahamiyat kasb etadi.

Memorandums of Cooperation Signed Between Universities of Turkey and Uzbekistan
On April 14, 2026, within the framework of the program “From the Traces of Ancient Words: Exchange of Specialists in General Language and Literature,” a delegation from the Uzbekistan State World Languages University held a meeting with the Rector of Kahramanmaraş Sütçü İmam University, Professor İbrahim Taner Okumuş.
During the meeting, prospects for the development of bilateral cooperation were discussed, and memorandums aimed at strengthening mutual understanding and enhancing relations were signed.
Throughout the day, participants took part in roundtable discussions, exchanging experiences in the fields of educational processes, language teaching methodology, and scientific research.
In addition, during the visit, the delegation met with the Governor of Kahramanmaraş Province, Mükerrem Ünlüer. The meeting emphasized the importance of further strengthening cultural and educational ties between the two countries.
This international project plays an important role in developing scientific, educational, and cultural cooperation between Turkey and Uzbekistan, as well as in expanding mutual exchange of experience.