Quacquarelli Symonds Xalqaro reyting agentligi tomonidan “QS World University by Subject Rankings 2025” natijalari e’lon qilinib, O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti ushbu reytingda "Linguistics" yoʻnalishi bo‘yicha dunyoning eng nufuzli oliy ta’lim muassasalari orasidan 251-o‘rinni egallagani haqida xabar bergan edik.
Shu munosabat bilan Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetiga QS Rankings Bosh vitse-prezidenti Ben Sowter tomonidan maxsus ma’lumotnoma yuborildi.
Rektor bu yutuq ilm-fan va ta’lim sohasidagi muvaffaqiyatlarimizning boshlanishi ekanini va universitetimizni oldinda bundan-da katta marralar kutayotganini ta’kidladi.

UzSWLU Ranked 251st in the QS World University Rankings by Subject 2025 for Linguistics
On March 12, the international ranking agency Quacquarelli Symonds announced the results of the “QS World University Rankings by Subject 2025”, in which the Uzbek State World Languages University (UzSWLU) secured the 251st place among the world’s top higher education institutions in the field of Linguistics.
In this regard, Ben Sowter, Senior Vice President of QS Rankings, sent a special certificate to UzSWLU.
Today, on March 14, this certificate was officially presented to the Rector of UzSWLU, Ilhomjon Madaminovich Tukhtasinov, in the presence of the university’s leadership.
The rector emphasized that this achievement marks the beginning of even greater success in the fields of science and education and that the university is set to reach even higher milestones in the future.