Forum doirasida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti va Universidad Pablo de Olavide o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi.
Mazkur kelishuv doirasida tomonlar ta’lim va ilmiy tadqiqot sohasida o‘zaro hamkorlikni rivojlantirish, qo‘shma ta’lim dasturlarini yo‘lga qo‘yish hamda ilmiy va akademik loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha kelishuvga erishdilar. Shuningdek, talabalar uchun amaliyot o‘tash va tajriba almashish imkoniyatlarini kengaytirish, akademik mobillikni rivojlantirish hamda xalqaro ta’lim standartlari asosida qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirish rejalashtirilmoqda.
Tomonlar, shuningdek, professor-o‘qituvchilar va talabalar kasbiy malakasini oshirishga qaratilgan qo‘shma seminarlar, treninglar va ilmiy-amaliy tadbirlarni tashkil etish, hamkorlik uchun istiqbolli yo‘nalishlarni aniqlash hamda zarur axborot va tajriba almashish mexanizmlarini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha kelishib oldilar.
Kelishuvga muvofiq, har bir aniq loyiha, akademik almashinuv dasturi yoki qo‘shma tashabbus bo‘yicha keyinchalik alohida maxsus shartnomalar (Konvenio Espefisiko) imzolanishi nazarda tutiladi. Ushbu memorandum o‘z-o‘zidan aniq loyihalarni boshlashni anglatmaydi, balki kelgusidagi hamkorlik yo‘nalishlari uchun huquqiy asos sifatida xizmat qiladi.
Shuningdek, hamkorlik jarayonini samarali tashkil etish maqsadida qo‘shma muvofiqlashtiruvchi komissiya tashkil etildi. Unga Pablo de Olavide universiteti tomonidan Marian Moron Martin, O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti tomonidan esa professor Dilrabo Baxronova vakil etib belgilandi.
Tomonlar o‘rtasida imzolangan memorandum imzolangan kundan boshlab kuchga kiradi va har yili avtomatik ravishda uzaytirib boriladi.
Universidad Pablo de Olavide — Ispaniyaning Sevilya shahrida joylashgan davlat universiteti bo‘lib, 1997-yilda tashkil etilgan. Universitet san’at va gumanitar fanlar, ijtimoiy fanlar, tabiiy fanlar, muhandislik hamda sog‘liqni saqlash yo‘nalishlarida bakalavriat va magistratura dasturlarini taklif etadi. Hozirda unda taxminan 10 000 nafar talaba tahsil oladi.

В рамках форума между Узбекским государственным университетом мировых языков и Университетом Пабло де Олавиде был подписан Меморандум о сотрудничестве
В рамках форума между Узбекским государственным университетом мировых языков и Университетом Пабло де Олавиде был подписан Меморандум о сотрудничестве.
В соответствии с данным соглашением стороны договорились развивать взаимное сотрудничество в сфере образования и научных исследований, реализовывать совместные образовательные программы, а также осуществлять научные и академические проекты. Кроме того, планируется расширение возможностей для прохождения практики и обмена опытом студентами, развитие академической мобильности и реализация совместных инициатив на основе международных образовательных стандартов.
Стороны также достигли договорённости об организации совместных семинаров, тренингов и научно-практических мероприятий, направленных на повышение профессиональной квалификации преподавателей и студентов, определении перспективных направлений сотрудничества, а также создании механизмов обмена необходимой информацией и опытом.
Согласно соглашению, по каждому конкретному проекту, программе академического обмена или совместной инициативе в дальнейшем будут подписываться отдельные специальные соглашения (Convenio Específico). Настоящий меморандум сам по себе не предусматривает начало реализации конкретных проектов, а служит правовой основой для дальнейшего развития сотрудничества.
Для эффективной организации сотрудничества была создана совместная координационная комиссия. Со стороны Университета Пабло де Олавиде в неё вошла Мариан Морон Мартин, а со стороны Узбекского государственного университета мировых языков — профессор Дильрабо Бахронова.
Подписанный меморандум вступает в силу с момента подписания и автоматически продлевается ежегодно.
Университет Пабло де Олавиде — государственный университет, расположенный в городе Севилья (Испания), основанный в 1997 году. Университет предлагает программы бакалавриата и магистратуры в области искусств и гуманитарных наук, социальных наук, естественных наук, инженерии и здравоохранения. В настоящее время в университете обучается около 10 000 студентов.