2025-yil 24-dekabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) dissertatsiyasi himoyasiga bag‘ishlangan Ilmiy kengash majlisi bo‘lib o‘tdi. Majlis soat 10:00 da oflayn va ZOOM onlayn platformasi orqali tashkil etildi.
Ilmiy kengash majlisida Alimova Zilola Saydarifovnaning 10.00.06 – Qiyosiy adabiyotshunoslik, chog‘ishtirma tilshunoslik va tarjimashunoslik ixtisosligi bo‘yicha “Zamonaviy siyosiy diskursda harbiy terminlarning funksional xususiyatlari (ingliz va o‘zbek tillari misolida)” mavzusidagi filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) dissertatsiyasi himoyasi o‘tkazildi.
Himoya jarayonida tadqiqotning dolzarbligi, ilmiy yangiligi va amaliy ahamiyati yuzasidan muhokamalar bo‘lib o‘tdi.
Ilmiy kengash majlisida O‘zDJTU rektori I. Tuxtasinov hamda rasmiy oponentlar ishtirok etib, tadqiqot ishining zamonaviy tilshunoslik va siyosiy diskurs tahlilidagi ahamiyatiga alohida e’tibor qaratdi hamda dissertantga kelgusidagi ilmiy faoliyatida muvaffaqiyat tiladi.

В Узбекском государственном университете мировых языков состоялась защита PhD-диссертации
24 декабря 2025 года в Узбекском государственном университете мировых языков состоялось заседание Научного совета, посвящённое защите диссертации на соискание учёной степени доктора философии (PhD) по филологическим наукам. Заседание было организовано в 10:00 в офлайн-формате, а также в онлайн-режиме через платформу ZOOM.
На заседании Научного совета прошла защита диссертации Алимовой Зилолы Сайдарифовны на тему «Функциональные особенности военных терминов в современном политическом дискурсе (на материале английского и узбекского языков)» по специальности 10.00.06 – сравнительное литературоведение, сопоставительное языкознание и переводоведение на соискание учёной степени доктора философии (PhD) по филологическим наукам.
В ходе защиты состоялись обсуждения актуальности исследования, его научной новизны и практической значимости.
В заседании Научного совета приняли участие ректор УзГУМЯ И. Тухтасинов, а также официальные оппоненты, которые уделили особое внимание значимости диссертационного исследования для современного языкознания и анализа политического дискурса, а также пожелали диссертанту успехов в дальнейшей научной деятельности.