2025-yil 24-dekabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) dissertatsiyasi himoyasiga bag‘ishlangan Ilmiy kengash majlisi bo‘lib o‘tdi. Majlis soat 10:00 da oflayn va ZOOM onlayn platformasi orqali tashkil etildi.
Ilmiy kengash majlisida Alimova Zilola Saydarifovnaning 10.00.06 – Qiyosiy adabiyotshunoslik, chog‘ishtirma tilshunoslik va tarjimashunoslik ixtisosligi bo‘yicha “Zamonaviy siyosiy diskursda harbiy terminlarning funksional xususiyatlari (ingliz va o‘zbek tillari misolida)” mavzusidagi filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) dissertatsiyasi himoyasi o‘tkazildi.
Himoya jarayonida tadqiqotning dolzarbligi, ilmiy yangiligi va amaliy ahamiyati yuzasidan muhokamalar bo‘lib o‘tdi.
Ilmiy kengash majlisida O‘zDJTU rektori I. Tuxtasinov hamda rasmiy oponentlar ishtirok etib, tadqiqot ishining zamonaviy tilshunoslik va siyosiy diskurs tahlilidagi ahamiyatiga alohida e’tibor qaratdi hamda dissertantga kelgusidagi ilmiy faoliyatida muvaffaqiyat tiladi.

PhD Dissertation Defense Held at the Uzbekistan State World Languages University
On December 24, 2025, an Academic Council meeting dedicated to the defense of a Doctor of Philosophy (PhD) dissertation in Philological Sciences was held at the Uzbekistan State World Languages University. The meeting took place at 10:00 a.m. in an offline format and simultaneously online via the ZOOM platform.
During the meeting, the PhD dissertation of Zilola Saydarifovna Alimova entitled “Functional Characteristics of Military Terms in Modern Political Discourse (Based on the English and Uzbek Languages)” was defended under specialty 10.00.06 – Comparative Literature, Contrastive Linguistics, and Translation Studies.
The defense included discussions on the relevance of the research, its scientific novelty, and practical significance.
The meeting was attended by the Rector of the Uzbekistan State World Languages University, I. Tukhtasinov, along with official opponents, who highlighted the importance of the study for modern linguistics and political discourse analysis and wished the candidate success in her future academic career.