O‘zDJTU delegatsiyasi Ispaniyaga yetib bordi va O‘zbekiston–Ispaniya universitetlari rektorlari birinchi forumida ishtirok etmoqda
O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti delegatsiyasi universitet rektori Ilxomjon Tuxtasinov boshchiligida Ispaniya Qirolligining Madrid shahriga yetib bordi. Delegatsiya O‘zbekiston va Ispaniya oliy ta’lim muassasalari o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan O‘zbekiston–Ispaniya universitetlari rektorlari birinchi forumida ishtirok etish uchun tashrif buyurdi.
Forum 9–13-iyun kunlari Madrid va Barselona shaharlarida o‘tkazilmoqda. Unda ikki mamlakatning yetakchi universitetlari rahbarlari, ta’lim tashkilotlari vakillari hamda xalqaro ekspertlar qatnashib, oliy ta’lim, ilm-fan va akademik almashinuv yo‘nalishlaridagi hamkorlik istiqbollarini muhokama qilmoqda.
10-iyun kuni Madrid shahridagi Rey Xuan Karlos universiteti (URJC) Vikalvaro kampusida forumning tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Nufuzli tadbirda Rey Xuan Karlos universiteti rektori Abraham Duarte Munyos, O‘zbekiston Respublikasining Ispaniyadagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Farrux Tursunov, Toshkentdagi Vestminster xalqaro universiteti rektori hamda Xalqaro reyting ekspertlari guruhi (IREG) vitse-prezidenti Komiljon Karimov, shuningdek, Ispaniya Ta’limni xalqarolashtirish xizmati (SEPIE) Oliy ta’limni xalqaro targ‘ib qilish bo‘limi rahbari o‘rinbosari Fatima Terol ishtirok etdi.
Ochilish marosimini Fatima Terol boshlab berib, forum ishtirokchilarini samimiy qutladi hamda mazkur uchrashuv O‘zbekiston va Ispaniya universitetlari o‘rtasidagi hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqishiga ishonch bildirdi. Shundan so‘ng O‘zbekistonning Ispaniyadagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Farrux Tursunov so‘zga chiqib, ikki davlat o‘rtasida ta’lim va ilmiy hamkorlikni kengaytirish, talabalar va professor-o‘qituvchilar almashinuvini rivojlantirish muhim ahamiyat kasb etishini ta’kidladi.
Tadbir davomida Komiljon Karimov xalqaro akademik hamkorlikni mustahkamlash, ta’lim sifatini oshirish va universitetlararo tajriba almashinuvini kengaytirish masalalari yuzasidan fikr bildirdi. Rey Xuan Karlos universiteti rektori Abraham Duarte Munyos esa O‘zbekiston va Ispaniya oliy ta’lim muassasalari o‘rtasidagi aloqalarni yanada rivojlantirish, qo‘shma ta’lim dasturlari va ilmiy loyihalarni amalga oshirish uchun keng imkoniyatlar mavjudligini qayd etdi.
Forumning ochilish marosimida O‘zDJTU delegatsiyasi ham faol ishtirok etdi. Delegatsiya vakillari forum doirasida tashkil etilayotgan sessiyalar, uchrashuvlar va muhokamalarda qatnashib, universitetning xalqaro hamkorlik yo‘nalishidagi tashabbuslarini ilgari surmoqda.

Делегация Узбекского государственного университета мировых языков прибыла в Испанию и принимает участие в первом Форуме ректоров университетов Узбекистана и Испании
Делегация Узбекского государственного университета мировых языков Uzbekistan State World Languages University во главе с ректором Ilxomjon Tuxtasinov прибыла в город Мадрид (Королевство Испания) для участия в первом Форуме ректоров университетов Узбекистана и Испании, направленном на развитие сотрудничества между высшими учебными заведениями двух стран.
Форум проходит с 9 по 13 июня в Мадриде и Барселоне. В нём принимают участие руководители ведущих университетов, представители образовательных организаций и международные эксперты, которые обсуждают перспективы сотрудничества в сфере высшего образования, науки и академической мобильности.
10 июня в кампусе Вилькальваро Мадридского университета имени короля Хуана Карлоса Rey Juan Carlos University состоялась торжественная церемония открытия форума. В мероприятии приняли участие ректор университета Абрахам Дуартэ Муньос, Чрезвычайный и Полномочный Посол Узбекистана в Испании Farrux Tursunov, ректор Международного Вестминстерского университета в Ташкенте и вице-президент группы экспертов IREG IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence Komiljon Karimov, а также представители Испанской службы интернационализации образования SEPIE.
Открытие форума началось с приветственного выступления Фатимы Тероль, которая подчеркнула значимость мероприятия и выразила уверенность в том, что форум выведет сотрудничество университетов Узбекистана и Испании на новый уровень. Далее выступил посол Узбекистана в Испании, отметив важность расширения образовательных и научных связей, а также развития программ обмена студентами и преподавателями.
Комилжон Каримов в своём выступлении отметил необходимость укрепления международного академического сотрудничества, повышения качества образования и расширения обмена опытом между университетами. Ректор университета имени короля Хуана Карлоса подчеркнул широкие возможности для развития совместных образовательных программ и научных проектов.
Делегация Uzbekistan State World Languages University активно участвует в работе форума, принимая участие в сессиях, встречах и обсуждениях, а также продвигая инициативы университета в сфере международного сотрудничества.