OʻzDJTUda Jeju milliy universiteti vakillari bilan hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi
Uchrashuv avvalida mehmonlarga universitet faoliyati, soʻnggi yillarda erishilgan yutuqlar va xalqaro hamkorlik yoʻnalishidagi natijalar haqida batafsil maʼlumot berildi.
Muloqot davomida OʻzDJTUda koreys tilini oʻqitish tizimi 1995-yildan buyon izchil rivojlantirib kelinayotgani, Koreyaning yetakchi oliy taʼlim muassasalari bilan yoʻlga qoʻyilgan samarali hamkorlik aloqalari hamda Koreya xalqaro hamkorlik agentligi (KOICA) tomonidan universitetga koʻrsatilayotgan oʻquv-uslubiy va amaliy koʻmak alohida taʼkidlandi.
Xususan, KOICA tomonidan koreys tili, adabiyoti va madaniyatini oʻqitish sifatini yanada takomillashtirish maqsadida 1 116 000 AQSH dollari miqdorida grant ajratilgani, shuningdek, malakali tarjimonlar tayyorlash uchun ikkita sinxron tarjima laboratoriyasini tashkil etishga koʻrsatilgan moliyaviy koʻmak universitet va Koreya oʻrtasidagi samarali hamkorlikning yorqin namunasi ekani qayd etildi.
Shuningdek, Jeju milliy universitetiga OʻzDJTU professor-oʻqituvchilari va talabalari uchun yozgi maktablar hamda stajirovka dasturlarini tashkil etishda koʻrsatib kelayotgan amaliy yordami uchun minnatdorlik bildirildi.
Oʻz navbatida, Koreya tomoni hamkorlikni yanada kengaytirish, jumladan, OʻzDJTU tomonidan ilgari surilgan qoʻshma taʼlim dasturlari hamda kasb-hunarga yoʻnaltirilgan taʼlim loyihalarini birgalikda ishlab chiqish va amalga oshirishga tayyor ekanini maʼlum qildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar taʼlim va ilmiy hamkorlikni yanada mustahkamlash, akademik almashinuvni kengaytirish hamda istiqboldagi qoʻshma loyihalarni amalga oshirishning ustuvor yoʻnalishlari yuzasidan fikr almashdilar.

В Узбекском государственном университете мировых языков обсуждены перспективы сотрудничества с представителями Национального университета Чеджу
27 июля текущего года ректор Узбекского государственного университета мировых языков Ильхомжон Тухтасинов принял делегацию представителей провинции Чеджу Республики Корея и Национального университета Чеджу.
В начале встречи гостям была представлена подробная информация о деятельности университета, его достижениях за последние годы, а также результатах международного сотрудничества.
В ходе переговоров было отмечено, что система преподавания корейского языка в университете последовательно развивается с 1995 года. Особое внимание было уделено эффективному сотрудничеству с ведущими высшими учебными заведениями Республики Корея, а также учебно-методической и практической поддержке, оказываемой университету Корейским агентством международного сотрудничества (KOICA).
В частности, было подчеркнуто, что грант KOICA в размере 1 116 000 долларов США, выделенный на дальнейшее совершенствование качества преподавания корейского языка, литературы и культуры, а также финансовая поддержка в создании двух лабораторий синхронного перевода для подготовки высококвалифицированных переводчиков являются ярким примером успешного сотрудничества между университетом и Республикой Корея.
Также была выражена благодарность Национальному университету Чеджу за практическую поддержку в организации летних школ и программ стажировок для студентов и профессорско-преподавательского состава Узбекского государственного университета мировых языков.
В свою очередь, корейская сторона заявила о готовности к дальнейшему расширению сотрудничества, включая совместную разработку и реализацию программ двойного образования, предложенных университетом, а также проектов профессионально-ориентированного обучения.
По итогам встречи стороны обменялись мнениями по вопросам дальнейшего укрепления образовательного и научного сотрудничества, расширения академической мобильности и реализации перспективных совместных проектов.