16-iyun kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti va Rossiyaning Shimoliy (Arktik) federal universiteti vakillari o‘rtasida onlayn muloqot tashkil etildi.
Uchrashuvda Shimoliy (Arktik) federal universitetining O‘quv ishlari bo‘yicha prorektor o‘rinbosari Ivanova Yelena Yevgenyevna, Xalqaro hamkorlik boshqarmasi boshlig‘i Pirogova Svetlana Vladimirovna, Ijtimoiy-gumanitar fanlar va xalqaro kommunikatsiya oliy maktabi direktori Zareskaya Oksana Valeryevna, ushbu maktab direktorining o‘quv ishlari bo‘yicha o‘rinbosari Vorobyeva Yelena Ivanovna, Xalqaro hamkorlik boshqarmasi rekruting bo‘limi boshlig‘i, Markaziy va Janubiy-Sharqiy Osiyo mamlakatlari bilan ilm-fan va ta’limda hamkorlik bo‘yicha koordinatori Golomidova Polina Sergeyevna hamda Ingliz filologiyasi, shimoliy mamlakatlar tillari va lingvodidaktika kafedrasi mudiri Pechinkina Olga Vladislavovna ishtirok etdi.
O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektori A. Nasirov universitet faoliyati haqida qisqacha ma’lumot berar ekan, ikki oliy ta’lim muassasasi o‘rtasida hamkorlikni rivojlantirish, xususan universitetda shved tilini o‘qitishni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha takliflarni ilgari surdi.
Ye. Ivanova Shimoliy (Arktik) federal universitetida qo‘shma ta’lim dasturlarini yo‘lga qo‘yishga katta qiziqish borligini bildirar ekan, shved va fin tillari bo‘yicha mutaxassislarni O‘zDJTUga jalb qilish imkoniyatlari ko‘rib chiqilishini ma’lum qildi.
O. Pechinkina esa universitetda 1998-yildan buyon o‘qitilib kelinayotgan fin tili ayni paytda o‘qitilmayotganini qayd etar ekan, ayni vaqtda aspiranturada tahsil olayotgan fin tili o‘qituvchisiga O‘zDJTUning takliflari yetkazilishini ta’kidladi.
Tomonlar ilmiy-tadqiqot sohasidagi hamkorlikni mustahkamlash, talabalar uchun amaliyot va stajirovka dasturlarini yo‘lga qo‘yish, tarmoq ta’lim dasturlarini amalga oshirish bo‘yicha hamkorlikka tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Uchrashuv yakunida tomonlar navbatdagi muloqotlarda hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini belgilash va muhokama qilishga kelishib oldilar.

Онлайн-встреча между УзГУМЯ и Северным (Арктическим) федеральным университетом
16 июня состоялась онлайн-встреча между Узбекским государственным университетом мировых языков и Северным (Арктическим) федеральным университетом (САФУ, Россия).
Во встрече приняли участие заместитель проректора по учебной работе САФУ Елена Евгеньевна Иванова, начальник управления международного сотрудничества Светлана Владимировна Пирогова, директор Высшей школы социально-гуманитарных наук и международной коммуникации Оксана Валерьевна Зарецкая, её заместитель по учебной работе Елена Ивановна Воробьёва, начальник отдела рекрутинга управления международного сотрудничества и координатор по научному и образовательному сотрудничеству с Центральной и Юго-Восточной Азией Полина Сергеевна Голомидова, а также заведующая кафедрой английской филологии, языков северных стран и лингводидактики Ольга Владиславовна Печенкина.
Проректор по международному сотрудничеству УзГУМЯ А. Насиров представил краткую информацию о деятельности университета и предложил развивать сотрудничество между двумя вузами, в частности, организовать преподавание шведского языка на базе УзГУМЯ.
Е. Иванова выразила интерес к запуску совместных образовательных программ в САФУ и заявила, что будет рассмотрена возможность привлечения специалистов по шведскому и финскому языкам для преподавания в УзГУМЯ.
О. Печенкина отметила, что несмотря на то, что финский язык преподавался в университете с 1998 года, в настоящее время обучение приостановлено, однако предложения УзГУМЯ будут переданы аспиранту, специализирующемуся на финском языке.
Стороны выразили готовность к сотрудничеству в сфере научных исследований, реализации программ стажировок и практики для студентов, а также запуску сетевых образовательных программ.
По итогам встречи стороны договорились определить приоритетные направления сотрудничества и обсудить их в рамках последующих диалогов.