16-iyun kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti va Rossiyaning Shimoliy (Arktik) federal universiteti vakillari o‘rtasida onlayn muloqot tashkil etildi.
Uchrashuvda Shimoliy (Arktik) federal universitetining O‘quv ishlari bo‘yicha prorektor o‘rinbosari Ivanova Yelena Yevgenyevna, Xalqaro hamkorlik boshqarmasi boshlig‘i Pirogova Svetlana Vladimirovna, Ijtimoiy-gumanitar fanlar va xalqaro kommunikatsiya oliy maktabi direktori Zareskaya Oksana Valeryevna, ushbu maktab direktorining o‘quv ishlari bo‘yicha o‘rinbosari Vorobyeva Yelena Ivanovna, Xalqaro hamkorlik boshqarmasi rekruting bo‘limi boshlig‘i, Markaziy va Janubiy-Sharqiy Osiyo mamlakatlari bilan ilm-fan va ta’limda hamkorlik bo‘yicha koordinatori Golomidova Polina Sergeyevna hamda Ingliz filologiyasi, shimoliy mamlakatlar tillari va lingvodidaktika kafedrasi mudiri Pechinkina Olga Vladislavovna ishtirok etdi.
O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektori A. Nasirov universitet faoliyati haqida qisqacha ma’lumot berar ekan, ikki oliy ta’lim muassasasi o‘rtasida hamkorlikni rivojlantirish, xususan universitetda shved tilini o‘qitishni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha takliflarni ilgari surdi.
Ye. Ivanova Shimoliy (Arktik) federal universitetida qo‘shma ta’lim dasturlarini yo‘lga qo‘yishga katta qiziqish borligini bildirar ekan, shved va fin tillari bo‘yicha mutaxassislarni O‘zDJTUga jalb qilish imkoniyatlari ko‘rib chiqilishini ma’lum qildi.
O. Pechinkina esa universitetda 1998-yildan buyon o‘qitilib kelinayotgan fin tili ayni paytda o‘qitilmayotganini qayd etar ekan, ayni vaqtda aspiranturada tahsil olayotgan fin tili o‘qituvchisiga O‘zDJTUning takliflari yetkazilishini ta’kidladi.
Tomonlar ilmiy-tadqiqot sohasidagi hamkorlikni mustahkamlash, talabalar uchun amaliyot va stajirovka dasturlarini yo‘lga qo‘yish, tarmoq ta’lim dasturlarini amalga oshirish bo‘yicha hamkorlikka tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Uchrashuv yakunida tomonlar navbatdagi muloqotlarda hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini belgilash va muhokama qilishga kelishib oldilar.

On June 16, an online meeting was held between Uzbekistan State World Languages University (USWLU) and Northern (Arctic) Federal University (NArFU), Russia.
The meeting was attended by Elena Ivanova, Deputy Vice-Rector for Academic Affairs of NArFU; Svetlana Pirogova, Head of the International Cooperation Department; Oksana Zaretskaya, Director of the Higher School of Social and Humanitarian Sciences and International Communication; Elena Vorobyeva, Deputy Director for Academic Affairs; Polina Golomidova, Head of the Recruiting Department and Coordinator for Scientific and Educational Cooperation with Central and Southeast Asia; and Olga Pechenkina, Head of the Department of English Philology, Nordic Languages, and Linguodidactics.
A. Nasirov, Vice-Rector for International Cooperation of USWLU, provided an overview of the university’s activities and proposed expanding cooperation, including launching Swedish language instruction at USWLU.
Elena Ivanova expressed NArFU’s strong interest in launching joint educational programs and noted that the university would consider sending Swedish and Finnish language specialists to teach at USWLU.
Olga Pechenkina mentioned that although Finnish language instruction at the university began in 1998, it is currently suspended. However, she confirmed that USWLU’s proposals would be shared with a Finnish language instructor currently enrolled in a PhD program.
The two sides affirmed their readiness to collaborate in scientific research, establish student internship and exchange programs, and implement joint academic initiatives.
At the end of the meeting, both parties agreed to define and discuss priority areas of cooperation in future sessions.