18 nafar magistr Prezident davlat stipendiyasiga munosib koʻrildi.
Tanlov komissiyasi bayonnomalariga asosan, 2023/2024-oʻquv yilida magistratura bosqichi uchun respublika oliy taʼlim muassasalarining 18 nafar magistr-talabasi Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining davlat stipendiyasiga munosib deb topildi (ro‘yxat ilovada).
O'zbekiston davlat jahon tillari universiteti magistranti Shahzod Abdullayev ham Tillar tanlov yo'nalishi bo'yicha Prezident davlat stipendiyasi sohibi bo'ldi.
Prezident stipendiyasi talabalarga 1-sentabrdan boshlab, belgilangan miqdorlarga (https://lex.uz/docs/-4725554#-4728026) qat’iy rioya qilingan holda tayinlanadi.
Shuningdek, sovrindor boʻlgan talabalarning ilmiy rahbarlari ham belgilangan tartibda moddiy ragʻbatlantiriladi.
Universitet jamoasi Shahzod Abdullayevni bu muvaffaqiyat bilan tabriklaydi va kelgusidagi ishlarida zafarlar tilaydi.

18 masters were considered worthy of the President's state scholarship.
Based on the reports of the selection commission, 18 master students of the republic's higher education institutions for the master's degree in the 2023/2024 academic year were found worthy of the state scholarship of the President of the Republic of Uzbekistan (the list is attached).
Shahzod Abdullayev, a master's student of the Uzbekistan State World Languages University also became the recipient of the Presidential State Scholarship in the field of languages.
The presidential scholarship will be awarded to students starting from September 1, with strict adherence to the specified amounts (https://lex.uz/docs/-4725554#-4728026).
In addition, the academic supervisors of the award-winning students will be financially encouraged in accordance with the established procedure.
The university team congratulates Shahzod Abdullayev on this success and wishes him success in his future endeavors.