A. Navoiy va Z.M. Bobur tavalludiga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi
10-fevral kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida buyuk allomalar Alisher Navoiy va Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludiga bag‘ishlangan tadbir tashkil etildi. Tadbirni universitet rektori Ilxomjon Tuxtasinov ochib, ikki buyuk ijodkorning hayoti, ilmiy faoliyati va ijodi haqida so‘zlab berdi.
Tadbir davomida ishtirokchilar Navoiy va Bobur ijodiga bag‘ishlangan videoroliklarga, g‘azal va monolog ijrolariga, milliy raqs va qo‘shiqlarga guvoh bo‘ldilar. Mehmonlar orasida Uzoq Xaydarovich Jo‘raqulov ham ishtirok etib, ilm va amaliyot, matonat va jasorat mavzusida so‘zladi, mehmonlar va professor-o‘qituvchilar esa ijod va ma’naviyatga bag‘ishlangan chiqishlar bilan tadbirga rang-baranglik qo‘shdi.
Shuningdek, Z.M. Bobur ijodini yoritgan chiqish O‘zbekiston davlat milliy teatr aktyori M. Abduqunduzov tomonidan namoyish etildi. Tadbir davomida VIA “Major” guruhi va universitet tyutorlari Anora va Bekzod tomonidan qo‘shiqlar ijro etildi, Ingliz tili 3-fakulteti talabalari esa Navoiy g‘azallari va monologlari hamda milliy raqs bilan ishtirok etdi.
Tadbir yuksak badiiy muhitda, boy madaniy va ma’rifiy mazmun bilan o‘tdi. Talabalar va professor-o‘qituvchilar buyuk ijodkorlarning merosi bilan yaqindan tanishib, milliy adabiyot va san’atga bo‘lgan qiziqishlarini yanada mustahkamlashdi.

Состоялось мероприятие, посвящённое дню рождения Алишера Навои и Захириддина Мухаммада Бабура
10 февраля в Узбекском государственном университете мировых языков состоялось мероприятие, посвящённое дню рождения великих мыслителей Алишера Навои и Захириддина Мухаммада Бабура. Мероприятие открыл ректор университета Илхомжон Тухтасинов, который рассказал о жизни, научной деятельности и творческом наследии двух великих деятелей.
В ходе мероприятия участники посмотрели видеоролики, посвящённые творчеству Навои и Бабура, насладились исполнением газелей и монологов, национальных танцев и песен. Среди гостей присутствовал Узок Хайдарович Джуракулов, который выступил с речью на тему науки и практики, стойкости и мужества. Гости и профессорско-преподавательский состав также внесли свой вклад выступлениями, посвящёнными творчеству и духовности.
Также была представлена постановка, раскрывающая творчество З.М. Бабура, в исполнении актёра Государственного национального театра Узбекистана М. Абдукундозова. В ходе мероприятия выступили группа VIA “Major” и тьюторы университета Анора и Бекзод с музыкальными номерами. Студенты факультета «Английский язык – 3» приняли участие с газелями и монологами Навои, а также с национальным танцем.
Мероприятие прошло в атмосфере высокого художественного вкуса, с богатым культурным и просветительским содержанием. Студенты и профессорско-преподавательский состав ближе познакомились с наследием великих творцов и ещё больше укрепили интерес к национальной литературе и искусству.