A. Navoiy va Z.M. Bobur tavalludiga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi
10-fevral kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida buyuk allomalar Alisher Navoiy va Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludiga bag‘ishlangan tadbir tashkil etildi. Tadbirni universitet rektori Ilxomjon Tuxtasinov ochib, ikki buyuk ijodkorning hayoti, ilmiy faoliyati va ijodi haqida so‘zlab berdi.
Tadbir davomida ishtirokchilar Navoiy va Bobur ijodiga bag‘ishlangan videoroliklarga, g‘azal va monolog ijrolariga, milliy raqs va qo‘shiqlarga guvoh bo‘ldilar. Mehmonlar orasida Uzoq Xaydarovich Jo‘raqulov ham ishtirok etib, ilm va amaliyot, matonat va jasorat mavzusida so‘zladi, mehmonlar va professor-o‘qituvchilar esa ijod va ma’naviyatga bag‘ishlangan chiqishlar bilan tadbirga rang-baranglik qo‘shdi.
Shuningdek, Z.M. Bobur ijodini yoritgan chiqish O‘zbekiston davlat milliy teatr aktyori M. Abduqunduzov tomonidan namoyish etildi. Tadbir davomida VIA “Major” guruhi va universitet tyutorlari Anora va Bekzod tomonidan qo‘shiqlar ijro etildi, Ingliz tili 3-fakulteti talabalari esa Navoiy g‘azallari va monologlari hamda milliy raqs bilan ishtirok etdi.
Tadbir yuksak badiiy muhitda, boy madaniy va ma’rifiy mazmun bilan o‘tdi. Talabalar va professor-o‘qituvchilar buyuk ijodkorlarning merosi bilan yaqindan tanishib, milliy adabiyot va san’atga bo‘lgan qiziqishlarini yanada mustahkamlashdi.

An Event Dedicated to the Birthdays of Alisher Navoi and Zahiriddin Muhammad Babur Was Held
On February 10, an event dedicated to the birthdays of the great scholars Alisher Navoi and Zahiriddin Muhammad Babur was held at the Uzbekistan State World Languages University. The event was opened by the Rector of the university, Ilkhomjon Tukhtasinov, who spoke about the lives, scholarly activities, and creative heritage of the two great figures.
During the event, participants watched video presentations dedicated to the works of Navoi and Babur, enjoyed performances of ghazals and monologues, as well as national dances and songs. Among the guests was Uzoq Khaydarovich Juraqulov, who delivered a speech on the themes of science and practice, perseverance, and courage. Guests and faculty members also contributed to the event with speeches focused on creativity and spirituality.
In addition, a performance highlighting the works of Z.M. Babur was presented by M. Abduqunduzov, an actor of the State National Theatre of Uzbekistan. Throughout the event, musical performances were given by the VIA “Major” group and university tutors Anora and Bekzod. Students of the English Language Faculty No. 3 took part by performing Navoi’s ghazals and monologues, as well as a national dance.
The event was held in an atmosphere of high artistic quality with rich cultural and educational content. Students and faculty members became more closely acquainted with the legacy of the great creators and further strengthened their interest in national literature and art.