Alisher Navoiy shaxsiyatining badiiy talqiniga bag‘ishlangan dissertatsiya ishi muhokamasi bo‘lib o‘tdi
Alisher Navoiy shaxsiyatining badiiy talqiniga bag‘ishlangan dissertatsiya ishi muhokamasi bo‘lib o‘tdi.
4-iyul kuni soat O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun tayyorlangan dissertatsiya ishlarini muhokama qilishga bag‘ishlangan ilmiy seminar bo‘lib o‘tdi.
Mazkur ilmiy tadbir offline va ZOOM onlayn platformasi orqali aralash shaklda tashkil etildi. Unda universitet professor-o‘qituvchilari, ilmiy izlanuvchilar, dissertant va rasmiy opponentlar ishtirok etdilar.
Seminarda Tkachenko Alla Viktorovna tomonidan 10.00.06 – Qiyosiy adabiyotshunoslik, chogʻishtirma tilshunoslik va tarjimashunoslik ixtisosligi boʻyicha tayyorlangan “Oybekning “Navoiy” romani va L. G. Batning “Hayot bogʻi” qissasida Alisher Navoiy shaxsiyatining badiiy talqini” mavzusidagi dissertatsiya ishi muhokama qilindi.
Ilmiy ishda Oybekning “Navoiy” romani va rus yozuvchisi L. G. Bat qalamiga mansub “Hayot bogʻi” qissasida Alisher Navoiy obrazining yaratilish xususiyatlari, badiiy talqindagi o‘xshash va farqli jihatlar, tarixiy manbalarga tayanuvchanlik, milliy va umuminsoniy qadriyatlarning ifodasi chuqur tahlil etilgan. Seminar ishtirokchilari dissertatsiyaning dolzarbligi, ilmiy yangiligi va nazariy-amaliy ahamiyatini alohida eʼtirof etdi.
Ilmiy seminarda rasmiy opponentlar ishtirok etib, dissertatsiya yuzasidan o‘z fikr va mulohazalarini bildirdilar. Ular ishning ilmiy pishganligini, mavzuning adabiy jarayondagi dolzarbligini va dissertant tomonidan olib borilgan chuqur tahlilni yuqori baholashdi.
Muhokama yakunida ilmiy seminar a’zolari tomonidan bir qator taklif va tavsiyalar bildirildi hamda dissertatsiya ishini filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun himoyaga tavsiya etish bo‘yicha ijobiy xulosa berildi.

Состоялось обсуждение диссертации, посвящённой художественной интерпретации личности Алишера Навои
4 июля в Узбекском государственном университете мировых языков прошёл научный семинар, посвящённый обсуждению диссертационных работ, подготовленных на соискание учёной степени PhD по филологическим наукам.
Мероприятие было организовано в смешанном формате — офлайн и онлайн через платформу ZOOM. В нём приняли участие профессорско-преподавательский состав университета, научные соискатели, диссертант и официальные оппоненты.
На семинаре была обсуждена диссертация Аллы Викторовны Ткаченко по специальности 10.00.06 – Сравнительное литературоведение, сопоставительное языкознание и переводоведение на тему: «Художественная интерпретация личности Алишера Навои в романе Айбека “Навои” и повести Л. Г. Бат “Сад жизни”».
В научной работе проведён глубокий сравнительный анализ образа Алишера Навои в произведениях Айбека и российской писательницы Л. Г. Бат, рассмотрены сходства и различия в художественной интерпретации, использование исторических источников, отражение национальных и общечеловеческих ценностей. Участники семинара отметили актуальность темы, её научную новизну и практическую значимость исследования.
Официальные оппоненты высказали положительные отзывы о работе, подчеркнув её научную зрелость и важность темы в современном литературоведении.
В завершение семинара члены научного совета рекомендовали диссертацию к защите на соискание степени PhD по филологическим наукам.