Amir Temur tavalludining 690 yilligiga bag‘ishlangan ma’naviy-ma’rifiy tadbir o‘tkazildi
Bugun O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Sohibqiron Amir Temur tavalludining 690 yilligiga bag‘ishlangan ma’naviy-ma’rifiy tadbir bo‘lib o‘tdi.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Davlat madhiyasi bilan boshlandi. Shundan so‘ng universitet rektori, p.f.d., professor I.M. Tuxtasinov so‘zga chiqib, Amir Temur shaxsining tarixiy ahamiyati, uning davlat boshqaruvidagi dono siyosati hamda boy ma’naviy merosi haqida alohida to‘xtalib o‘tdi.
Dastur davomida Milliy gvardiya harbiy-musiqaviy jamoasi chiqishlari, professor Zamonov Akbar Turg‘unovichning ma’ruzasi hamda talaba-yoshlar tomonidan tayyorlangan badiiy chiqishlar namoyish etildi.
Qo‘shiqlar, raqslar, monolog va sahna ko‘rinishlari orqali Amir Temur siymosi va uning boy merosi keng yoritildi.

“Spiritual and Educational Event Dedicated to the 690th Anniversary of Amir Temur’s Birth”
Today, a spiritual and educational event dedicated to the 690th anniversary of the birth of the great conqueror Amir Temur was held at the Uzbekistan State University of World Languages.
The event began with the performance of the State Anthem of the Republic of Uzbekistan. Then, the university rector, Doctor of Philosophy, Professor I.M. Tukhtasinov, delivered a speech, highlighting the historical significance of Amir Temur’s personality, his wise statecraft, and his rich spiritual legacy.
The program featured performances by the National Guard military music ensemble, a presentation by Professor Akbar Turgunovich Zamonov, and artistic performances prepared by students and young participants.
Through songs, dances, monologues, and stage performances, the figure of Amir Temur and his rich heritage were extensively highlighted.