AQSHning Baskerville instituti vakillari bilan uchrashuv o‘tkazildi
2026-yil 6-mart kuni AQSHning Baskerville instituti direktori Bahman Bakhtiari va uning yordamchisi Tomas Pakham bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Mazkur uchrashuvda O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori I. Tuxtasinov, Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i X. Yuldashev hamda bo‘lim yetakchi mutaxassisi K. Alimova ishtirok etdi.
Uchrashuv davomida O‘zDJTU rektori I. Tuxtasinov universitet faoliyati, uning xalqaro reytinglardagi o‘rni hamda xalqaro hamkorlik aloqalari haqida qisqacha ma’lumot berdi. O‘z navbatida, Bahman Bakhtiari Baskerville instituti faoliyati, shuningdek, O‘zbekiston oliy ta’lim muassasalari, jumladan Toshkent davlat yuridik universiteti, O‘zbekiston milliy universiteti, Samarqand davlat chet tillari instituti, Namangan davlat chet tillari instituti hamda O‘zbekiston Yoshlar ittifoqi bilan yo‘lga qo‘yilgan hamkorlik aloqalari haqida so‘z yuritdi.
AQSH tomoni Yuta universitetida 89 ta xorijiy til o‘qitilishini ta’kidlab, ushbu universitet bilan hamkorlik qilish O‘zDJTU uchun manfaatli bo‘lishini qayd etdi.
Shuningdek, Bahman Bakhtiari joriy yil aprel oyi oxirida tashkil etilishi rejalashtirilgan “Til, adabiyot va huquq: madaniyatlararo muloqot va tinchlik o‘rnatish yo‘lida” mavzusidagi xalqaro konferensiya haqida ma’lumot berdi. Mazkur anjumanda til ta’limini rivojlantirish masalalari yuzasidan O‘zbekiston, AQSH va boshqa xorijiy davlatlar oliy ta’lim muassasalari vakillarining ishtirok etishi kutilmoqda. Ta’kidlanishicha, tadbirda Prezident Administratsiyasi, vazirlik va idoralar hamda oliy ta’lim muassasalari rahbarlari ishtiroki ham ko‘zda tutilgan.
Uchrashuv yakunida tomonlar o‘qituvchilar uchun onlayn va oflayn seminar-treninglar tashkil etish, talabalarning almashinuv dasturlarida ishtirokini yo‘lga qo‘yish, chet tillarini o‘qitishda Baskerville institutining elektron platformasidan foydalanish hamda boshqa o‘zaro manfaatli yo‘nalishlarda hamkorlik qilish masalalarini muhokama qildilar.

Состоялась встреча с представителями Baskerville Institute (США)
6 марта 2026 года состоялась встреча с директором Baskerville Institute Bahman Bakhtiari и его помощником Thomas Packham. Во встрече приняли участие ректор O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Ilxomjon Tuxtasinov, начальник отдела международного сотрудничества Х. Юлдашев, а также ведущий специалист отдела К. Алимова.
В ходе встречи ректор университета И. Тухтасинов кратко рассказал о деятельности университета, его позиции в международных рейтингах и международных партнерских связях. В свою очередь, Бахман Бахтияри представил информацию о деятельности Института Баскервиль, а также о сотрудничестве с высшими учебными заведениями Узбекистана, включая Toshkent davlat yuridik universiteti, O‘zbekiston milliy universiteti, Samarqand davlat chet tillari instituti, Namangan davlat chet tillari instituti, а также O‘zbekiston Yoshlar ittifoqi.
Американская сторона отметила, что в University of Utah преподаётся 89 иностранных языков, подчеркнув, что сотрудничество с этим университетом может быть взаимовыгодным для Узбекского государственного университета мировых языков.
Также Бахман Бахтияри рассказал о международной конференции на тему «Язык, литература и право: на пути межкультурного диалога и установления мира», проведение которой планируется в конце апреля текущего года. Ожидается участие представителей вузов Узбекистана, США и других зарубежных стран.
Отмечалось, что в конференции также планируется участие представителей Администрации Президента, министерств и ведомств, а также руководителей высших учебных заведений.
По итогам встречи стороны обсудили вопросы организации онлайн и офлайн семинаров-тренингов для преподавателей, участия студентов в программах академического обмена, использования электронной платформы Института Баскервиль для обучения иностранным языкам, а также сотрудничества по другим взаимовыгодным направлениям.