Buyuk Britaniyada “Britaniya–O‘zbekiston ta’lim forumi” bo‘lib o‘tmoqda
Forumda O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri o‘rinbosari O. Maxkamov boshchiligidagi delegatsiya tarkibida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori O. Yusupov ham ishtirok etmoqda.
Forumning 15-may kuni bo‘lib o‘tgan yalpi majlisida O‘zbekiston va Buyuk Britaniya ta’lim tizimida amalga oshirilayotgan islohotlar, o‘zaro manfaatli hamkorlikning istiqbollari muhokama qilindi. Ta’lim sohasidagi aloqalarni yanada rivojlantirish bo‘yicha bir qator takliflar ilgari surildi.
Shu kuni O. Yusupov “El-yurt umidi” jamg‘armasi grantlari asosida Angliyaning turli oliy ta’lim muassasalarida tahsil olayotgan O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti hamda respublikaning boshqa OTMlari talaba va doktorantlari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Forum 16-may kuni Vestminster universitetida davom etadi. Unda O‘zbekiston va Buyuk Britaniyaning oliy ta’lim muassasalari rahbarlari, vazirlik vakillari sohada mavjud muammolar va imkoniyatlar bo‘yicha fikr almashadilar, ikki tomonlama muzokaralar tashkil etiladi.

В Великобритании проходит «Британско-Узбекский образовательный форум»
15 мая в Лондоне стартовал «Британско-Узбекский образовательный форум». В этом престижном мероприятии принимают участие руководители ведущих высших учебных заведений и представители научно-исследовательских центров обеих стран.
В составе делегации во главе с заместителем министра высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан О. Махкамовым, также участвует проректор по научной работе и инновациям Узбекского государственного университета мировых языков О. Юсупов.
На пленарном заседании, прошедшем 15 мая, были обсуждены реформы в системе образования Узбекистана и Великобритании, а также перспективы взаимовыгодного сотрудничества. Были выдвинуты ряд предложений по дальнейшему развитию связей в сфере образования.
В этот же день О. Юсупов провёл встречу со студентами и докторантами Узбекского государственного университета мировых языков и других вузов республики, обучающимися в различных университетах Великобритании по грантам фонда «Эл-Юрт Умиди».
16 мая форум продолжит свою работу в Университете Вестминстера. Ожидается обмен мнениями между руководителями вузов и представителями министерств двух стран по существующим проблемам и возможностям в сфере образования, а также проведение двусторонних переговоров.