13-mart O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida oflayn hamda ZOOM onlayn platformasi orqali dissertatsiya ishlari bo‘yicha ilmiy seminar bo‘lib o‘tdi.
Unda Mirsagatova Dilorom Ubaydullayevnaning 10.00.06 – Qiyosiy adabiyotshunoslik, chog‘ishtirma tilshunoslik va tarjimashunoslik ixtisosligi bo‘yicha tayyorlagan “Ingliz va o‘zbek tillarida temir yo‘l sohasiga oid terminlarning chog‘ishtirma aspekti” mavzusidagi filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun taqdim etilgan dissertatsiyasi muhokama qilindi.
Ilmiy seminarda tadqiqot ishining dolzarbligi, ilmiy yangiligi hamda nazariy va amaliy ahamiyati yuzasidan fikr-mulohazalar bildirildi. Ishtirokchilar tomonidan dissertatsiya mazmuni bo‘yicha savollar berilib, muallif tomonidan batafsil javoblar taqdim etildi.

On March 13, a scientific seminar dedicated to the discussion of dissertation research was held at the Uzbekistan State World Languages University in an offline format as well as via the ZOOM online platform.
During the seminar, the dissertation of Dilorom Ubaydullayevna Mirsagatova, prepared in the specialty 10.00.06 – Comparative Literature, Contrastive Linguistics and Translation Studies, entitled “The Comparative Aspect of Railway Terminology in English and Uzbek Languages”, submitted for the degree of Doctor of Philosophy (PhD) in Philological Sciences, was discussed.
During the seminar, participants expressed their opinions regarding the relevance of the research, its scientific novelty, as well as its theoretical and practical significance. Participants asked questions regarding the content of the dissertation, and the author provided detailed answers.
At the conclusion of the seminar, appropriate conclusions were made regarding the dissertation research.