13-mart O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida oflayn hamda ZOOM onlayn platformasi orqali dissertatsiya ishlari bo‘yicha ilmiy seminar bo‘lib o‘tdi.
Unda Mirsagatova Dilorom Ubaydullayevnaning 10.00.06 – Qiyosiy adabiyotshunoslik, chog‘ishtirma tilshunoslik va tarjimashunoslik ixtisosligi bo‘yicha tayyorlagan “Ingliz va o‘zbek tillarida temir yo‘l sohasiga oid terminlarning chog‘ishtirma aspekti” mavzusidagi filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun taqdim etilgan dissertatsiyasi muhokama qilindi.
Ilmiy seminarda tadqiqot ishining dolzarbligi, ilmiy yangiligi hamda nazariy va amaliy ahamiyati yuzasidan fikr-mulohazalar bildirildi. Ishtirokchilar tomonidan dissertatsiya mazmuni bo‘yicha savollar berilib, muallif tomonidan batafsil javoblar taqdim etildi.

Диссертационная работа была обсуждена на научном семинаре
13 марта в Узбекском государственном университете мировых языков состоялся научный семинар по обсуждению диссертационных работ, организованный в офлайн формате, а также на онлайн-платформе ZOOM.
В ходе семинара была обсуждена диссертация Мирсагатовой Дилором Убайдуллаевны, подготовленная по специальности 10.00.06 – «Сравнительное литературоведение, сопоставительное языкознание и переводоведение», на тему «Сопоставительный аспект терминов железнодорожной отрасли в английском и узбекском языках», представленная на соискание ученой степени доктора философии (PhD) по филологическим наукам.
На научном семинаре были высказаны мнения относительно актуальности исследования, его научной новизны, а также теоретической и практической значимости. Участники задали вопросы по содержанию диссертации, на которые автор дала подробные ответы.