Bugun, 19-avgust kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida dissertatsiya ishining ilmiy seminar muhokamasi bo‘lib o‘tdi.
Unda Satibaldiyev Erkinjon Kamilovichning 10.00.06 – “Qiyosiy adabiyotshunoslik va tarjimashunoslik” ixtisosligi bo‘yicha filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun tayyorlagan “Media matnlarni tarjima qilishda plyuralingvizm va lingvistik ustunlikning pragmatik jihati (ingliz, rus va o‘zbek tillari misolida)” mavzusidagi dissertatsiya ishi muhokama qilindi.
Ilmiy seminar davomida dissertatsiya ishining mazmun-mohiyati, ilmiy yangiligi va tadqiqot natijalari yuzasidan fikr-mulohazalar bildirildi. Shuningdek, tadqiqotchi tomonidan berilgan savollarga javoblar tinglandi hamda ish yuzasidan tavsiya va takliflar bildirildi.

A Scientific Seminar Discussion of a Dissertation Research Was Held
Today, August 19, a scientific seminar discussion of a dissertation research was held at Uzbekistan State World Languages University.
The seminar focused on the dissertation research prepared by Satibaldiyev Erkinjon Kamilovich for the degree of Doctor of Philosophy (PhD) in Philological Sciences, specializing in 10.00.06 — “Comparative Literature and Translation Studies”, entitled “The Pragmatic Aspect of Plurilingualism and Linguistic Dominance in the Translation of Media Texts (Based on English, Russian, and Uzbek)”.
During the scientific seminar, participants shared their views and comments on the content and substance of the dissertation, its scientific novelty, and the research findings. The researcher also responded to questions, while recommendations and suggestions regarding the work were put forward.
At the conclusion of the scientific seminar, relevant conclusions and recommendations concerning the dissertation research were presented.