2-noyabr O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti huzuridagi ilmiy darajalar beruvchi DSc.03/30.12.2019. Fil.27.01 raqamli Ilmiy kengash 34-son majlisi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur yig‘ilishda Bazarbayeva Albina Mingaliyevnaning 10.00.11 – Til nazariyasi. Amaliy va kompyuter lingvistikasi ixtisosligi bo‘yicha “Rangni ifodalovchi leksika olam haqidagi bilimlarni interpretatsiya qilish vositasi sifatida” mavzusidagi filologiya fanlari doktori (DSc)ilmiy darajasini olish uchun yozilgan dissertatsiyasi himoyasi tashkil etildi.
Muhokama jarayoni davomida dissertatsiya mavzusining dolzarbligi, ilm-fan sohasiga qo‘shadigan hissasi, o‘rganilganlik darajasi va ilmiy yangiligiga haqida so‘z yuritildi.

November 2 DSC, which provides scientific degrees at the Uzbekistan State World Languages University  .03/30.12.2019. Phil.Scientific Council No. 27.01 was held at the 34th Session.
At this meeting, Bazarbayeva Albina Mingalievna's 10.00.11-language theory. In the specialty of Applied and computer linguistics, the defense of his dissertation, written to obtain the degree of Doctor of philological sciences (DSc)on the topic “lexicon representing color as a means of interpreting knowledge about the universe”, was established.
In the defense of his dissertation, The rector of Uzdjtu, Prof. Ilkhomjon Tukhtasinov, members of the Scientific Council, official opponents and other university officials took part.
During the discussion process, the relevance of the topic of the dissertation, its contribution to the field of Science, the level of study and scientific novelty were discussed.
At the end, the researcher provided reasonable answers to all questions of interest to the participants.