Joriy yilning 25 noyabr kuni.
O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti 10.00.06 – Qiyosiy adabiyotshunoslik, chog‘ishtirma tilshunoslik va tarjimashunoslik ixtisosligi bo‘yicha Yetakchi tashkilot dissertatsiya ishi muhokamasi bo‘lib o‘tdi.
Kengaytirilgan kafedra ilmiy seminari yig‘ilishida tadqiqotchi Xamrayeva Zebiniso Xaydar qizining 10.00.06 – Qiyosiy adabiyotshunoslik, chog‘ishtirma tilshunoslik va tarjimashunoslik ixtisosligi bo‘yicha tayyorlangan “Murakkab sintaktik qurilmalar derivatsiyasi va semantik tahlili (ingliz va o‘zbek tillari misolida)”mavzusidagi filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun taqdim etilgan dissertatsiya ishi muhokama etildi.
Ilmiy seminar muhokamasi jarayonida tadqiqotchi o‘z mavzu doirasida bajarilgan tadqiqotlar natijasi, uning yangiligi borasida so‘z yuritib, ilmiy seminar a’zolarini qiziqtirgan savollariga asosli javob berdi va muhokama muvaffaqiyatli natija bilan yakunlandi hamda keyingi bosqichga tavsiya etildi.

25 ноября этого года в Узбекском государственном университете мировых языков состоялось обсуждение диссертации по специальности 10.00.06 – Сравнительное литературоведение, сравнительная лингвистика и переводоведение.
На расширенном научном семинаре кафедры была обсуждена диссертация исследователя Зебинисо Хайдар кизи Хамраевой на тему «Деривация и семантический анализ сложных синтаксических конструкций (на примере английского и узбекского языков)», представленная на соискание учёной степени доктора философии (PhD) по филологическим наукам.
В процессе обсуждения научного семинара исследователь представила результаты своего исследования, подчеркнув его новизну, дала обоснованные ответы на вопросы членов научного семинара. Обсуждение завершилось успешно, и работа была рекомендована к следующему этапу.