Joriy yilning 25 noyabr kuni.
O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti 10.00.06 – Qiyosiy adabiyotshunoslik, chog‘ishtirma tilshunoslik va tarjimashunoslik ixtisosligi bo‘yicha Yetakchi tashkilot dissertatsiya ishi muhokamasi bo‘lib o‘tdi.
Kengaytirilgan kafedra ilmiy seminari yig‘ilishida tadqiqotchi Xamrayeva Zebiniso Xaydar qizining 10.00.06 – Qiyosiy adabiyotshunoslik, chog‘ishtirma tilshunoslik va tarjimashunoslik ixtisosligi bo‘yicha tayyorlangan “Murakkab sintaktik qurilmalar derivatsiyasi va semantik tahlili (ingliz va o‘zbek tillari misolida)”mavzusidagi filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun taqdim etilgan dissertatsiya ishi muhokama etildi.
Ilmiy seminar muhokamasi jarayonida tadqiqotchi o‘z mavzu doirasida bajarilgan tadqiqotlar natijasi, uning yangiligi borasida so‘z yuritib, ilmiy seminar a’zolarini qiziqtirgan savollariga asosli javob berdi va muhokama muvaffaqiyatli natija bilan yakunlandi hamda keyingi bosqichga tavsiya etildi.

On November 25 of this year, a dissertation discussion was held at the Uzbekistan State World Languages University for the 10.00.06 specialty — Comparative Literary Studies, Comparative Linguistics, and Translation Studies.
During the extended departmental scientific seminar, the dissertation of researcher Zebiniso Haydar qizi Khamrayeva, titled "Derivation and Semantic Analysis of Complex Syntactic Constructions (on the Example of English and Uzbek Languages)", was discussed as part of her candidacy for the academic degree of Doctor of Philosophy (PhD) in Philological Sciences.
During the seminar, the researcher presented the results of her study, emphasizing the novelty of her work. She provided well-founded answers to questions posed by the members of the scientific seminar, and the discussion concluded successfully, with the dissertation being recommended for the next stage.