“Elsevier” kompaniyasi vakillari ishtirokida “Science Direct” xalqaro maʼlumotlar bazasi milliy obunasiga bagʻishlangan Forum” oʻtkazildi.
6-dekabr kuni  Oʻzbekiston Respublikasi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligida “Elsevier” kompaniyasi vakillari ishtirokida “Science Direct” xalqaro maʼlumotlar bazasi milliy obunasiga bagʻishlangan Forum” oʻtkazildi.
Forumda Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirining birinchi oʻrinbosari Komiljon Karimov, Taʼlim muassasalari faoliyatini tahlil etish boshqarmasi boshligʻi Sherzod Nematov, Elsevier kompaniyasining vakillari va koʻplab oliy taʼlim muassasalarining rektorlari ishtirok etdi.
Mazkur tadbirda OʻzDJTU rektori Ilxomjon Tuxtasinov va universitet rahbariyati vakillari ham qatnashdi.
Forum doirasida Olimning raqamli profili va undan samarali foydalanish boʻyicha maʼlumotlar berib oʻtildi. Shuningdek, Scopus maʼlumotlar bazasida nashr etish boʻyicha eng yuqori natijalarga erishgan olimlar va tashkilotlarni taqdirlash marosimi boʻlib o'tdi.

A Forum dedicated to the national subscription of the international database "Science Direct" was held with the participation of representatives of the "Elsevier" company.
On December 6, at the Ministry of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan, a Forum dedicated to the national subscription of the international database "Science Direct" was held with the participation of representatives of the "Elsevier" company.
First Deputy Minister of Higher Education, Science and Innovation Komiljon Karimov, Head of the Department of Analysis of Educational Institutions Sherzod Nematov, representatives of Elsevier and rectors of many higher education institutions took part in the forum.
The rector of UzSWLU Ilkhomjon Tukhtasinov and representatives of the university management also participated in this event.
Within the framework of the forum, information was provided on the digital profile of the scientist and its effective use. Also, an awarding ceremony was held for scientists and organizations that have achieved the highest publication results in the Scopus database.