Giyohvandlikka qarshi birgalikda kurashamiz!
Toshkent shahrida “Xavfsiz va sog‘lom poytaxt” oyligi doirasidagi tezkor-profilaktik tadbirlar davom etmoqda. Shu munosabat sabab yoshlar bilan targ‘ibot-tashviqot uchrashuvlari tashkil etilib, ularga giyohvandlik illatining salbiy jihatlari, sog‘liq va ruhiyatga zararli ta’sirlari, giyohvandlik bilan shug‘ullanishning huquqiy oqibatlari haqida ma’lumotlar taqdim etilmoqda.
Shunday uchrashuvlardan biri Uchtepa tumani IIO FMB tomonidan O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti talabalar turar joyida yashovchi talabalar bilan tashkil etildi. Unda yotoqxona pedagog xodimlari, talabalar ishtirok etishdi.
Uchrashuvda so‘zga chiqqan tuman IIO FMB rahbariyati  xodimlari o‘z nutqida jamiyatning global muammolaridan biri giyohvandlik ekanligi, butun dunyoda bo‘lgani kabi poytaxtda ham huquq-tartibot idoralari xodimlari giyohvandlik, psixotrop moddalar va kuchli ta’sir qiluvchi moddalarning noqonuniy aylanishiga qarshi tinimsiz kurash olib borayotganligini ta’kidladi. Bu illatga qarshi kurashishning eng samarali usullaridan biri - giyohvandlikka qarshi immunitetni shakllantirishdir. Bu yo‘nalishda ayniqsa yoshlar o‘rtasida profilaktika tushuntirish ishlarini kuchaytirish lozimligi ta’kidlandi. Shuningdek, uchrashuvda internet makonlarida giyohvandlik vositalarning noqonuniy savdosi bilan shug‘ullanuvchi guruh va kanallarga a’zo bo‘lmaslik, ular haqida biror ma’lumot bo‘lsa IIO ga xabar berish kerakligi ta’kidlandi. Qizg‘in o‘tgan tadbirda talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollariga to‘liq javoblar olishdi.

В Ташкенте продолжаются оперативно-профилактические мероприятия в рамках месяца "Безопасной и здоровой столицы". В связи с этим организуются встречи с молодежью, на которых им предоставляется информация о негативных аспектах наркомании, ее вредном воздействии на здоровье и психическое состояние, а также о правовых последствиях занятия наркотической деятельностью.
Одна из таких встреч была организована Учтепинским РУВД для студентов, проживающих в общежитии Узбекского государственного университета мировых языков. В мероприятии приняли участие сотрудники общежития и студенты.
Во время встречи представители руководства Учтепинского РУВД отметили, что одной из глобальных проблем общества является наркомания, и, как и в других странах, сотрудники правоохранительных органов столицы непрерывно борются с незаконным оборотом наркотиков, психотропных веществ и сильнодействующих веществ. Одним из самых эффективных методов борьбы с этой проблемой является формирование иммунитета против наркомании. В этой связи было подчеркнуто, что профилактическую работу среди молодежи следует усилить. Также в ходе встречи было отмечено, что нельзя вступать в группы и каналы, занимающиеся незаконной торговлей наркотиками в интернете, и в случае получения какой-либо информации следует сообщать об этом в органы внутренних дел. Во время яркого мероприятия студенты получили полные ответы на интересующие их вопросы.