Giyohvandlikka qarshi birgalikda kurashamiz!
Toshkent shahrida “Xavfsiz va sog‘lom poytaxt” oyligi doirasidagi tezkor-profilaktik tadbirlar davom etmoqda. Shu munosabat sabab yoshlar bilan targ‘ibot-tashviqot uchrashuvlari tashkil etilib, ularga giyohvandlik illatining salbiy jihatlari, sog‘liq va ruhiyatga zararli ta’sirlari, giyohvandlik bilan shug‘ullanishning huquqiy oqibatlari haqida ma’lumotlar taqdim etilmoqda.
Shunday uchrashuvlardan biri Uchtepa tumani IIO FMB tomonidan O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti talabalar turar joyida yashovchi talabalar bilan tashkil etildi. Unda yotoqxona pedagog xodimlari, talabalar ishtirok etishdi.
Uchrashuvda so‘zga chiqqan tuman IIO FMB rahbariyati  xodimlari o‘z nutqida jamiyatning global muammolaridan biri giyohvandlik ekanligi, butun dunyoda bo‘lgani kabi poytaxtda ham huquq-tartibot idoralari xodimlari giyohvandlik, psixotrop moddalar va kuchli ta’sir qiluvchi moddalarning noqonuniy aylanishiga qarshi tinimsiz kurash olib borayotganligini ta’kidladi. Bu illatga qarshi kurashishning eng samarali usullaridan biri - giyohvandlikka qarshi immunitetni shakllantirishdir. Bu yo‘nalishda ayniqsa yoshlar o‘rtasida profilaktika tushuntirish ishlarini kuchaytirish lozimligi ta’kidlandi. Shuningdek, uchrashuvda internet makonlarida giyohvandlik vositalarning noqonuniy savdosi bilan shug‘ullanuvchi guruh va kanallarga a’zo bo‘lmaslik, ular haqida biror ma’lumot bo‘lsa IIO ga xabar berish kerakligi ta’kidlandi. Qizg‘in o‘tgan tadbirda talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollariga to‘liq javoblar olishdi.

In Tashkent, the "Safe and Healthy Capital" month continues with ongoing operational and preventive measures. In this regard, meetings with youth are being organized to raise awareness about the negative aspects of drug addiction, its harmful effects on health and mental well-being, and the legal consequences of engaging in drug-related activities.
One of these meetings was held by the Uchtepa District Department of Internal Affairs at the student dormitory of the Uzbekistan State University of World Languages. The event was attended by dormitory staff and students.
During the meeting, representatives of the Uchtepa District Department of Internal Affairs emphasized that one of the global problems facing society is drug addiction, and, as in the rest of the world, law enforcement officers in the capital tirelessly fight against the illegal trafficking of drugs, psychotropic substances, and other harmful drugs. One of the most effective ways to combat this issue is by developing immunity against drug addiction. In this regard, it was highlighted that preventive work among young people should be strengthened. Additionally, the importance of not joining groups or channels involved in the illegal trade of drugs on the internet and reporting any related information to the Internal Affairs Department was emphasized. During the lively event, students received complete answers to their questions of interest.