“Global Money Week – 2025” doirasida O‘zDJTUda moliyaviy savodxonlik bo‘yicha trening o‘tkazildi
2025-yil 22-aprel kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki va Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi hamkorligida “Global Money Week – 2025” xalqaro taʼlim kampaniyasi doirasida moliyaviy savodxonlik bo‘yicha amaliy trening tashkil etildi.
Treningni G. V. Plexanov nomidagi Rossiya iqtisodiyot universiteti Toshkent shahri filialining dotsenti, iqtisod fanlari nomzodi Temur Shaydanov olib bordi. Ushbu treningda universitetning 3-bosqich talabalari ishtirok etib, “Think before you follow, wise money tomorrow” (“Ertangi moliyaviy imkoniyatlaringiz bugungi qarorlaringizdan boshlanadi”) mavzusida interaktiv mashg‘ulotlarda qatnashdilar. Trening davomida talabalar moliyaviy rejalashtirish, jamg‘arish madaniyati, shaxsiy byudjetni boshqarish, moliyaviy xavfsizlik va raqamli moliya xizmatlaridan oqilona foydalanish kabi muhim mavzular bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarni egalladilar.
Ushbu tadbir talabalarning moliyaviy savodxonligini oshirish, ularni ongli moliyaviy qarorlar qabul qilishga o‘rgatish hamda shaxsiy moliyaviy barqarorlikni taʼminlashga qaratilgan bo‘lib, “Global Money Week” kampaniyasining asosiy maqsadlariga to‘liq mos keladi.

В рамках «Global Money Week – 2025» в УзГУМЯ прошёл тренинг по финансовой грамотности
22 апреля 2025 года в Узбекском государственном университете мировых языков в рамках международной образовательной кампании «Global Money Week – 2025» был организован практический тренинг по финансовой грамотности при содействии Центрального банка Республики Узбекистан и Министерства высшего образования, науки и инноваций.
Тренинг провёл кандидат экономических наук, доцент Ташкентского филиала Российского экономического университета имени Г. В. Плеханова Темур Шайданов. В мероприятии приняли участие студенты 3 курса, которые приняли активное участие в интерактивных занятиях на тему: «Подумай, прежде чем следовать – разумные финансы завтра» (“Think before you follow, wise money tomorrow”).
В ходе тренинга студенты приобрели знания и навыки в таких важных темах, как финансовое планирование, культура накоплений, управление личным бюджетом, финансовая безопасность и разумное использование цифровых финансовых услуг.
Мероприятие направлено на повышение финансовой грамотности студентов, формирование у них осознанного подхода к финансовым решениям и обеспечение личной финансовой устойчивости, что полностью соответствует целям кампании «Global Money Week».
В тренинге в качестве волонтёров активно участвовали талантливые студенты Ташкентского филиала РЭУ им. Г. В. Плеханова: