Gruziyaning Tbilisi davlat universiteti qoshidagi Gruzin tili va adabiyoti instituti direktori bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
12-may kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Tbilisi davlat universiteti qoshidagi Gruzin tili va adabiyoti instituti direktori, professor Irme Ratiani bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda O‘zDJTU tomonidan universitet rektori I. Tuxtasinov, xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A. Nasirov, xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i X. Yuldashev hamda Jahon adabiyoti kafedrasi mudiri G. Xalleyeva ishtirok etdilar.
Tadbir davomida quyidagi asosiy yo‘nalishlar muhokama qilindi:
— O‘zDJTUda gruzin tilini o‘qitishni yo‘lga qo‘yish;
— gruzin tili bo‘yicha tarjimon kadrlar tayyorlash;
— ilmiy-tadqiqot sohasida hamkorlikni rivojlantirish;
— hamkorlikda seminar-treninglar, konferensiyalar hamda professor-o‘qituvchilar ma’ruzalarini onlayn va oflayn shaklda tashkil etish;
— tomonlarni qiziqtirgan boshqa masalalar.
Uchrashuvda I. Tuxtasinov universitet faoliyati hamda 31-mart – 3-aprel kunlari Gruziyaga amalga oshirilgan tashrif natijalari yuzasidan ma’lumot berdi. Shuningdek, O‘zDJTUda Gruzin tili markazini tashkil etish va gruzin tilini o‘qitish bo‘yicha Gruziya Oliy ta’lim, fan va yoshlar vazirligi, Tbilisi davlat universiteti, Gruziya universiteti hamda Telavi davlat universiteti bilan olib borilayotgan ishlar haqida to‘xtalib o‘tdi.
Professor Irme Ratiani esa ushbu tashabbuslarni amalga oshirishda har tomonlama ko‘mak berishini ta’kidlab, adabiyotshunoslik va qiyosiy adabiyotshunoslik (komparativistika) sohalarida hamkorlik qilishga tayyor ekanligini bildirdi.

Состоялась встреча с директором Института грузинского языка и литературы при Тбилисском государственном университете
12 мая в Узбекском государственном университете мировых языков состоялась встреча с директором Института грузинского языка и литературы при Тбилисском государственном университете, профессором Ирме Ратиани.
Со стороны УзГУМЯ во встрече приняли участие ректор университета И. Тухтасинов, проректор по международному сотрудничеству А. Насиров, начальник отдела международного сотрудничества Х. Юлдашев, а также заведующая кафедрой мировой литературы Г. Халлеева.
В ходе мероприятия были обсуждены следующие основные направления:
— организация преподавания грузинского языка в УзГУМЯ;
— подготовка переводческих кадров по грузинскому языку;
— развитие сотрудничества в научно-исследовательской сфере;
— совместная организация семинаров, тренингов, конференций и лекций профессорско-преподавательского состава в онлайн- и офлайн-форматах;
— другие вопросы, представляющие взаимный интерес.
В ходе встречи И. Тухтасинов предоставил информацию о деятельности университета, а также об итогах визита в Грузию, состоявшегося 31 марта – 3 апреля. Кроме того, он рассказал о проводимой работе по созданию Центра грузинского языка в УзГУМЯ и организации преподавания грузинского языка совместно с Министерством высшего образования, науки и молодежи Грузии, Тбилисским государственным университетом, Университетом Грузии и Телавским государственным университетом.
Профессор Ирме Ратиани, в свою очередь, подчеркнула готовность оказывать всестороннюю поддержку в реализации данных инициатив и выразила готовность к сотрудничеству в сферах литературоведения и сравнительного литературоведения (компаративистики).
Встреча завершилась договорённостями, направленными на дальнейшее укрепление взаимного сотрудничества.