OʻzDJTU vakili xalqaro dasturda ishtirok etdi.
Jahon adabiyoti kafedrasi o‘qituvchisi M. G‘iyosov 2024-yilning 9-21-noyabr kunlari Amerika Qo‘shma Shtatlarida o‘tkazilgan nogironlik huquqlari va ularning ijtimoiy integratsiyalashuvi mavzusida maxsus dasturda ishtirok etdi.
Ushbu dastur nogironligi bo'lgan shaxslarning huquqlarini himoya qilish, inklyuziv ta'limni targ'ib qilish, ularga qulay infratuzilma yaratish va ijtimoiy hayotga integratsiya qilish bo‘yicha AQShning ilg‘or tajribasini o‘rganishga qaratilgan.
Xorijiy safar davomida universitetimiz vakili Vashington shahrida joylashgan Milliy Mustaqil Hayot Markazi (NCIL) va Golloudet universiteti, shuningdek, Filadelfiya shahridagi Temple universiteti qoshidagi Nogironlik bo‘yicha Institut (UCEDD), Filadelfiya Transport Boshqarmasi (SEPTA) va Pennsylvania Center for Adaptive Sports (PCAS) faoliyati bilan yaqindan tanishdi.
Safar davomida o‘tkazilgan seminar va treninglarda M.G‘iyosov nogironlar huquqlarini himoya qilishda innovatsion yondashuvlar, texnologik imkoniyatlar va davlat hamda nodavlat tashkilotlar o‘rtasidagi hamkorlik bo‘yicha tajriba almashdi. Ushbu dastur davomida olingan bilim va tajribalar mamlakatimiz ta’lim tizimida ijtimoiy inkluziyani rivojlantirishga xizmat qiladi, degan umiddamiz.

Представитель УзГУМЯ принял участие в международной программе
С 9 по 21 ноября 2024 года преподаватель кафедры мировой литературы М. Гиёсов принял участие в специальной программе, прошедшей в Соединённых Штатах Америки, посвящённой правам людей с ограниченными возможностями и их социальной интеграции.
Программа была направлена на изучение передового опыта США в области защиты прав лиц с ограниченными возможностями, продвижения инклюзивного образования, создания доступной инфраструктуры и обеспечения их интеграции в общественную жизнь.
В ходе визита представитель университета познакомился с деятельностью Национального центра независимой жизни (NCIL) и Университета Галлодета в Вашингтоне, а также Института инвалидности при Университете Темпл (UCEDD), Юго-восточного управления транспорта Пенсильвании (SEPTA) и Центра адаптивного спорта Пенсильвании (PCAS) в Филадельфии.
На семинарах и тренингах, проведённых во время поездки, М. Гиёсов обменялся опытом по инновационным подходам к защите прав инвалидов, использованию технологических возможностей и сотрудничеству между государственными и неправительственными организациями. Полученные в рамках программы знания и опыт, как мы надеемся, будут способствовать развитию социальной инклюзии в системе образования нашей страны.