“Ilmdan biznesga qadam” shiori ostida bitiruvchi talabalar bilan uchrashuv o‘tkazildi
Universitetda Ingliz filologiyasi, Roman-german filologiyasi va Sharq filologiyasi fakulteti bitiruvchi bosqich talabalari bilan uchrashuv tashkil etildi. Tadbirga O‘quv ishlari bo‘yicha prorektor M. Chutpulatov rahbarlik qildi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 14-fevraldagi PQ–61-son qarori asosida bitiruvchilarning ish bilan ta’minlanishi, haq to‘lanadigan kasbiy amaliyot hamda yosh tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan imkoniyatlar haqida ma’lumot berildi.
Shuningdek, yoshlar uchun joriy etilgan quyidagi imtiyozli kredit dasturlari tushuntirildi:
“Kelajak tadbirkori” – 20 mln so‘mgacha
“Biznes start” – 300 mln so‘mgacha
“Biznes progress” – 2 mlrd so‘mgacha
“Talaba invest” – 10 mlrd so‘mgacha
Uchrashuvda "Teach for Uzbekistan" nodavlat ta’lim loyihasi  vakili Yodgor Inomjonov tomonidan bitiruvchi bosqich talabalarga  metodik yordam, CV to'ldirish hamda vakant ish o'rinlari bo'yicha tushuntish berildi.
Shuningdek, joriy yil 24-fevral kuni Prezident tomonidan yoshlar bilan o‘tkazilgan yig‘ilishda berilgan topshiriqlar ijrosi doirasida bitiruvchi yoshlarning bandligini ta’minlash va ularni tadbirkorlik faoliyatiga jalb etish masalalari ham muhokama qilinib, universitet Karyera markazi faoliyati hamda bitiruvchilarning bandligini ta’minlash bo‘yicha olib borilayotgan ishlar haqida ham ma’lumot belirdi.

A meeting with graduating students was held under the slogan “From Knowledge to Business”
A meeting was organized at the university with graduating students of the Faculties of English Philology, Romance-Germanic Philology and Oriental Philology. The event was led by Vice-Rector for Academic Affairs M. Chutpulatov.
During the meeting, information was provided about graduate employment opportunities, paid professional internships and support measures for young entrepreneurs in accordance with the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan No. PQ–61 dated February 14, 2025.
Participants were also informed about the following preferential credit programs for youth:
• “Kelajak tadbirkori” – up to 20 million UZS
• “Biznes start” – up to 300 million UZS
• “Biznes progress” – up to 2 billion UZS
• “Talaba invest” – up to 10 billion UZS
At the meeting, the representative of the non-governmental educational project “Teach for Uzbekistan”, Yodgor Inomjonov, provided graduating students with methodological guidance, explained how to prepare a CV and informed them about available job vacancies.
In addition, within the framework of implementing the tasks set by the President during the meeting with youth on February 24 of this year, issues related to ensuring employment of graduates and involving them in entrepreneurial activities were discussed. Information was also provided about the activities of the university Career Center and ongoing efforts to support graduate employment.