“Ilmdan biznesga qadam” shiori ostida bitiruvchi talabalar bilan uchrashuv o‘tkazildi
Universitetda Ingliz filologiyasi, Roman-german filologiyasi va Sharq filologiyasi fakulteti bitiruvchi bosqich talabalari bilan uchrashuv tashkil etildi. Tadbirga O‘quv ishlari bo‘yicha prorektor M. Chutpulatov rahbarlik qildi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 14-fevraldagi PQ–61-son qarori asosida bitiruvchilarning ish bilan ta’minlanishi, haq to‘lanadigan kasbiy amaliyot hamda yosh tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan imkoniyatlar haqida ma’lumot berildi.
Shuningdek, yoshlar uchun joriy etilgan quyidagi imtiyozli kredit dasturlari tushuntirildi:
“Kelajak tadbirkori” – 20 mln so‘mgacha
“Biznes start” – 300 mln so‘mgacha
“Biznes progress” – 2 mlrd so‘mgacha
“Talaba invest” – 10 mlrd so‘mgacha
Uchrashuvda "Teach for Uzbekistan" nodavlat ta’lim loyihasi  vakili Yodgor Inomjonov tomonidan bitiruvchi bosqich talabalarga  metodik yordam, CV to'ldirish hamda vakant ish o'rinlari bo'yicha tushuntish berildi.
Shuningdek, joriy yil 24-fevral kuni Prezident tomonidan yoshlar bilan o‘tkazilgan yig‘ilishda berilgan topshiriqlar ijrosi doirasida bitiruvchi yoshlarning bandligini ta’minlash va ularni tadbirkorlik faoliyatiga jalb etish masalalari ham muhokama qilinib, universitet Karyera markazi faoliyati hamda bitiruvchilarning bandligini ta’minlash bo‘yicha olib borilayotgan ishlar haqida ham ma’lumot belirdi.

Встреча с выпускниками прошла под девизом «От науки к бизнесу»
В университете была организована встреча со студентами выпускных курсов факультетов английской филологии, романо-германской филологии и восточной филологии. Мероприятие прошло под руководством проректора по учебной работе М. Чутпулатова.
В ходе встречи была представлена информация о возможностях трудоустройства выпускников, оплачиваемой профессиональной практике, а также о мерах поддержки молодых предпринимателей, предусмотренных Постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП–61 от 14 февраля 2025 года.
Также участникам были разъяснены следующие льготные кредитные программы для молодежи:
«Kelajak tadbirkori» — до 20 млн сумов
«Biznes start» — до 300 млн сумов
«Biznes progress» — до 2 млрд сумов
«Talaba invest» — до 10 млрд сумов
На встрече представитель негосударственного образовательного проекта “Teach for Uzbekistan” Ёдгор Иномжонов провел разъяснительную работу для выпускников, оказал методическую помощь, рассказал о правилах составления CV, а также проинформировал о существующих вакансиях.
Кроме того, в рамках исполнения поручений, данных Президентом на встрече с молодежью 24 февраля текущего года, были обсуждены вопросы обеспечения занятости выпускников и привлечения их к предпринимательской деятельности. Также была представлена информация о деятельности Карьерного центра университета и проводимой работе по содействию занятости выпускников.