Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti Ingliz tili 2-fakulteti Ingliz tili nazariy aspektlari №2 kafedrasi oʻqituvchisi X.A.Nabiyeva tomonidan 2024-yilning 16-dekabr kuni kafedra a'zolari va 3-bosqich talabalari ishtirokida "Tayanch-harakat apparatida nuqsoni bo'lgan bolalarning kommunikativ kompetensiyasini rivojlantirish metodikasi" mavzusida ilmiy seminar o'tkazildi.
Ilmiy seminarda kommunikativ kompetensiya tushunchasi, tayanch-harakat apparatida nuqsoni bo'lgan bolalarning ijtimoiy moslashuv holati, ularning bilim-ko'nikmalarini rivojlantirish metodlari haqida so'z yuritildi. Suhbat jarayonida kafedra o'qituvchisi M.Xasanov tomonidan mavzuning dolzarbligi, uning ham nazariy, ham amaliy ahamiyati haqida fikr bildirildi. Talabalar ham o'zlarini qiziqtirgan savollari bn faol ishtirok etdilar.

16 декабря 2024 года преподавателем кафедры теоретических аспектов английского языка №2 факультета английского языка Узбекского государственного университета мировых языков X.A.Набиевой был проведен научный семинар на тему "Методика развития коммуникативной компетенции детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата" с участием членов кафедры и студентов 3-го этапа.
На научном семинаре было рассмотрено понятие коммуникативной компетентности, состояние социальной адаптации детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата, методы развития их познавательных умений и навыков. В ходе беседы преподавателем кафедры M.Хасановым было высказано мнение об актуальности темы, ее теоретическом и практическом значении. Студенты также активно участвовали в вопросах, которые их интересовали.