O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilingan kun munosabati bilan O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Ingliz filologiyasi fakulteti Ingliz tili amaliy aspektlari kafedrasi o‘qituvchilari Anarbayev Orzubek va Turg‘unboyev Rustamjon tomonidan Toshkent shahri Chilonzor tumanidagi 280-umumta’lim maktabida ma’rifiy tadbir tashkil etildi.
Uchrashuv davomida o‘quvchilarga mamlakatimizning bosh qomusi yaratilish jarayoni, qabul qilinish bosqichlari, yangi tahrirdagi asosiy o‘zgarishlar, shuningdek, huquqiy davlat va fuqarolik jamiyatini barpo etishdagi beqiyos o‘rni haqida batafsil ma’lumotlar berildi. Tadbir ishtirokchilari Konstitutsiyaning asosiy tamoyillari, inson huquq va erkinliklarining kafolatlari, fuqarolarning burchlari hamda davlatning ularga nisbatan majburiyatlari borasida keng qamrovli tushunchalarga ega bo‘lishdi.
Ma’rifiy uchrashuv doirasida o‘quvchilarning huquqiy savodxonligini baholash maqsadida savol-javob sessiyasi tashkil qilinib, ular tomonidan berilgan savollarga atroflicha javoblar berildi. Shuningdek, konstitutsiya va huquqiy mavzuga oid muhim terminlarning ingliz tilidagi ekvivalentlari o‘rgatilib, o‘quvchilarning til kompetensiyasini rivojlantirishga qo‘shimcha imkoniyat yaratildi.
Tadbir yakunida o‘quvchilar va o‘qituvchilar tomonidan esdalik uchun birgalikda suratga tushildi.
Mazkur uchrashuv o‘quvchilarda konstitutsiyaviy madaniyatni yuksaltirish, huquqiy fikrlashni shakllantirish va Vatanimizning asosiy qonuniga bo‘lgan hurmat-e’tiborni mustahkamlashga xizmat qildi.

Просветительская встреча на тему "Конституция – наша книга счастья" в факультете английской филологии
В честь дня принятия Конституции Республики Узбекистан в Ташкенте, в средней школе №280 Чилонзорского района состоялась просветительская встреча, организованная преподавателями кафедры практического английского языка факультета английской филологии Узбекского государственного университета мировых языков Анарбаевым Орзубеком и Тургунбаевым Рустамджоном.
В ходе встречи учащимся были предоставлены подробные сведения о процессе создания Конституции нашей страны, этапах её принятия, основных изменениях в новой редакции, а также её исключительной роли в построении правового государства и гражданского общества. Участники мероприятия получили всестороннее представление о главных принципах Конституции, гарантиях прав и свобод человека, обязанностях граждан и обязательствах государства перед ними.
В рамках мероприятия была организована сессия вопросов и ответов, на которой учащиеся задали вопросы, на которые были даны подробные ответы. Также были обучены английские эквиваленты важных терминов, связанных с Конституцией и правом, что способствовало развитию языковой компетенции учащихся.
В конце мероприятия учащиеся и преподаватели сделали совместное фото на память.
Данная встреча способствовала повышению конституционного сознания учащихся, формированию правового мышления и укреплению уважения к основному закону нашей страны.